Kupa e Botës 2022/ Kombëtaret europiane duken të lëkundura, latinet janë favorite

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kupa e Botës 2002 në Korenë e Jugut dhe Japoni ishte e fundit që u fitua nga një ekip jo-europian.

Ajo shkoi në Brazil, ku shfaqeshin Ronaldo, Rivaldo, Ronaldinho, por që atëherë, ka qenë e gjithë Europiane: Italia (2006), Spanja (2010), Gjermania (2014) dhe Franca (2018).

Tani, 20 vjet më vonë, duket se Kontinenti i Vjetër më në fund mund të humbasë kontrollin e tij në trofeun më të madh të futbollit.

Nëse ka një gjë që Brazili dhe Argjentina e kanë bërë të qartë, është se ata hyjnë në muajin nëntor duke u dukur jashtëzakonisht të fortë.

Me anulimin zyrtarisht të ndeshjes kualifikuese Brazil-Argjentinë, të dy vendet kalojnë të pamposhtur në Katar 2022, përveç miqësores së fundit.Messi-Neymar turn rivals in Brazil vs Argentina FIFA World Cup 2022  qualifiers - Kashi Post

Ndërkohë në Europë dyshimet janë kudo. Spanja ra përballë Zvicrës, Franca ra ndaj Danimarkës, Gjermania dhe Anglia nuk kanë asnjë shans për të arritur në Final Four dhe Italia, natyrisht, nuk do të jetë as në Katar…

Franca është favorit europian, por…

Didier Deschamps ka dyshimet e tij. Fuqia e skuadrës franceze është e padiskutueshme pasi pakkush mund të përballojë sulmin e tyre: Mbappe, Benzema, Dembele, Griezmann, Nkunku, Giroud, Ben Yedder.

Për të mos përmendur një mbrojtje të fortë dhe disa yje të Real Madridit në mesfushë: Tchouameni dhe Camavinga, të cilët janë trashëgimtarët e Kante dhe të dëmtuarit Pogba.

Por diçka nuk është në rregull brenda palës franceze. Kupa e Botës 2018 ishte e vështirë pavarësisht se doli në krye, dhe pas saj nuk ka qenë e mrekullueshme.

Sa i përket Ligës së Kombeve, Franca arriti të mposht Austrinë, por më pas u mposht me rezultat 2-0 ndaj Danimarkës, megjithatë arriti të qëndronte në Ligën A.

Mbappe, i cili pretendon se ndihet më i ‘lirë’ se në PSG, nuk mjafton për të rikthyer atmosferën e humbur të pathyeshmërisë së Francës.

Spanja në mëshirën e Portugalisë

Portugalia (së bashku me Holandën) është e vetmja skuadër europiane që po i përmbush pritshmëritë.

Skuadra e Fernando Santos (me fitore ose barazim) mund të arrijë në Final Four, dhe fitorja 4-0 e së shtunës në Pragë tregoi se sa klinik mund të jetë skuadra e Cristiano Ronaldos.

Lexo edhe :  Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja është menjëherë pas tyre (ende në garë për Final Four), por ata treguan dobësitë e tyre në La Romareda kundër Zvicrës, një humbje që i kushtoi vendin e parë.

Anglia, Gjermania dhe Italia në kaos

Të gjithë po ndjekin Hungarinë, e cila drejtohet nga italiani Marco Rossi.

Grupi 3 po ndjek një skenar të papritur pasi drejtohet nga dy skuadra që nuk do të shkojnë në Kupën e Botës 2022: Hungaria dhe Italia.

Azzurri, të cilët mundën Anglinë të premten e kaluar, kanë mjaft drama në duart e tyre pasi humbën për herë të dytë radhazi Kupën e Botës.

Kjo është arsyeja pse fokusi është në Gjermani dhe Angli. Skuadra e Flick  kanë luftuar për të dalë nga terreni.

Një fitore 5-2 ndaj Italisë ngriti shpirtrat e tyre pas katër barazimeve radhazi, por një humbje në Leipzig kundër Hungarisë befasuese të Adam Szalai i dha fund shpresave të tyre për një vend në Final Four.

Pastaj është Anglia. Skuadra e Southgate ka jetuar një makth që nga humbja e finales Euro 2020 ndaj Italisë në Wembley. Liga e Kombeve ka qenë një fatkeqësi: dy barazime, tre humbje dhe zero fitore.

Belgjika e zhytur në ndryshim

Belgjika ka ndjekur fqinjët e saj holandezë që nga humbja 4-1 që hapi Ligën e Kombeve në Bruksel.

Oranje kanë dëshmuar se janë një skuadër më e kompletuar me ambicie për në Kupën e Botës.

Gjeneratës së artë të futbollit belg po i vjen fundi dhe lojtarët kryesorë si Lukaku dhe Eden Hazard nuk janë në nivelin më të mirë në nivel klubesh, qoftë për shkak të lëndimeve apo për shkak të mungesës së kohës së lojës.

Tani për tani, Kevin De Bruyne dhe Thibaut Courtois kanë gjithçka për të bërë për ekipin e drejtuar nga Roberto Martinez.


Të fundit

Pse nuk reaguat për Shaqirin dhe Xhakën pas ndeshjes? Përgjigjet Rama: Unë nuk jam…

Kryemisnitri Edi Rama i është përgjigjur ditën e somte pyetjes edhe për mosreagimin pas ndeshjes Zvicër – Serbi. Kujtojmë që...

Del në ankand Mercedesi klasik i Maradonës, ja sa pritet të jetë çmimi

Në kohën që po zhvillohet Botërori i futbollit, është e natyrshme që të kujtohet, sipas rastit, edhe Maradona, i cili tashmë nuk jeton më. Ankandi...

Berisha: Samiti i 6 dhjetorit i bekuar nga mikpritja e popullit opozitar

Kryetari i Partisë Demokratike, Sali Berisha teksa ka pohuar se samiti i BE në Tiranë më 6 dhjetor do të mirpritet nga populli opozitar,...

Vuçiç nuk merr pjesë? Rama për samitin e BE: Do vijë, nuk ka rrugë tjetër!

Teksa po mban një bashkëbisedim me gazetarë para samitit të BE me Ballkanin e Hapur, kryeministri Edi Rama është pyetur edhe për refuzimin e...

“Ka ndonjë lek nga BE, apo vetëm foto”, Rama i përgjigjet qytetarit

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve lidhur me samitin në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Një qytetar e ka pyetur Ramën nëse BE...

Lajme të tjera

Web TV