Ushqimi i papërpunuar: shëndeti ynë do të na falenderojë!

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ushqimi i papërpunuar është i pasur në përbërës aktivë që nxisin mirëqenien e trupit tonë. Në disa vende, si në Shtetet e Bashkuara, ushqimi i papërpunuar ka qenë një praktikë e përhapur prej disa kohësh. Në Itali është një fenomen ende në fillimet e tij edhe sepse nuk është gjithmonë e lehtë të gjesh ushqime të papërpunuara, pra produkte të prodhuara në përputhje me disa parime.

Në fakt, ushqimi nuk duhet të gatuhet kurrë në temperatura mbi 42 gradë dhe nuk duhet t’i nënshtrohet asnjë procesi industrial, si tharja në temperatura shumë të larta apo pasterizimi. Ngrënia e papërpunuar ju lejon të shijoni të gjitha lëndët ushqyese që humbasin me gatimin; sa më gjatë të zgjatet kjo, aq më të ulëta janë përfitimet për shëndetin e njeriut. Marrja e vitaminave redukton në mënyrë drastike, si dhe përbërës të tjerë të çmuar, të dobishëm për ruajtjen e shëndetit të mirë.

Disa përbërës, të tilla si të pjekura në skarë, mund të jenë shumë të dëmshme sepse ushqimet digjen dhe zhvillojnë toksina shumë toksike. Përveç kësaj, duhet të kihet parasysh se zakoni, shumë i konsoliduar në disa vende, i konsumimit të pjatave shumë të nxehta nëse jo të nxehta është jashtëzakonisht i rrezikshëm sepse mund të predispozojë për disa lloje kanceri; këto të fundit mbarten kryesisht nga stomaku dhe ezofag.

Për të rritur sasinë e ushqimeve të papërpunuara, është e nevojshme të futni sallata, lakër, fara dhe fruta në çdo vakt. Përveç kësaj, këto produkte janë gjithashtu ideale për ushqim të shpejtë dhe ushqyes. Ushqimi i papërpunuar ju lejon të ndiheni më energjikë dhe në formë sepse trupi është plot me vitamina, kripëra minerale dhe përbërës të tjerë që përndryshe do të humbisnin. Ky lloj ushqimi ju lejon të kontrolloni peshën, duke parandaluar obezitetin sepse zhvillojnë pak kalori dhe ofrojnë sasi të kufizuar yndyre. Përveç kësaj, sasia e madhe e fibrave, përveçse ngopet shpejt, lehtëson kalimin e zorrëve, duke parandaluar edhe disa sëmundje të rënda. Ushqimi i papërpunuar është gjithashtu më i lehtë për t’u tretur dhe është jashtëzakonisht i gjithanshëm, në fakt, është e mundur të përgatiten menu të plota, nga mezetë deri te ëmbëlsirat.

Lexo edhe :  Yuri Kim viziton Roskovecin, pensionisti i lë një porosi: Kijeni kujdes Shqipërinë

Kjo lloj diete na lejon të marrim shumë përfitime, duke përfshirë pastrimin dhe detoksifikimin e trupit tonë; përveç kësaj, frutat dhe perimet e freskëta përmbajnë sasi të mëdha uji që ndihmojnë në ruajtjen e hidratimit të duhur.

Nëse dëshironi të përmirësoni dietën tuaj duke përdorur ushqime të papërpunuara, duhet të filloni duke ulur gradualisht ato të gatuara; megjithatë, është gjithmonë e rëndësishme të kërkoni këshillën e mjekut tuaj.

Zgjedhja e këtij stili jetese mund të jetë sfiduese, veçanërisht për ata që jetojnë në vende ku është e vështirë të gjesh produkte të papërpunuara; për të zgjidhur këtë problem është e mundur të preferoni çdo gjë që mund të hahet e gjallë, duke pasuruar më pas pjatat me perime të papërpunuara të saponxehura.

Burimi: eticamente.net

Të fundit

Zef Serembe, poet i shquar arbëresh me potencial intelektual dhe letraro artistik

Nga Nesip Kaçi Zef Serembe është poet i madh dhe gjenial, ai krijoi poezinë lirike moderne arbëreshe, mbështetur në traditën...

Problemi me aktakuzën “Trump” dhe ngjyra portokalli

Në botën e turbullt që ka krijuar, akuzat penale kundër ish-presidentit mund të jenë vetëm shtytja që ai ka nevojë Nga Marina Hyde "Në fakt nuk...

Sigurimsi u fut si teknik lavatriçeje në shtëpinë e familjes së Kadri Hazbiut

Si përgjohej familja Hazbiu në Kurbnesh, nga B.p. “Drita”, “Shigjeta” dhe “Aparati”, që banonte në një shkallë me ta, si dhe “patriotët” P.P.M. e...

KRRIK letër institucioneve, deputetët shkelin ligjin zgjedhor

Koalicioni për Reforma Integrim dhe Institucione të Konsoliduara (KRIIK) konstaton parregullsi dhe shkelje ligjore në fushatën elektorale për zgjedhjet lokale të 14 majit. Në...

“Zgjedhjet lokale, një rrëmujë, ku përfiton vetëm mazhoranca”

Erald Shulla Nga 61 bashki të vendit, PD-ja zyrtare me kryetarin e komanduar Enkelejd Alibeaj, doli fillimisht me 16 kandidatë ku 6 prej tyre dhanë...

Lajme të tjera

Web TV