A do dalin kandidatë të përbashkët nga PD-PL? Meta ftesë publike Berishës për zgjedhjet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Partisë së Lirisë, Ilir Meta ka paralajmëruar se do të dalin me kandidatë të përbashkët me PD në zgjedhjet vendore të vitit 2023.

Ai gjatë fjalës së tij në një deklaratë për medi i ka bërë një ftesë publike Sali Berishës duke thënë se PL është e gatshme të punojë me PD dhe të dalin me kryetarë të përbashkët. Ndër të tjera ai është shprehur se synimi është që opozita të fitojë.

“Në lidhje me zgjedhjet ne kemi nisur përgatitjet. Kemi ambicie shumë të forta për zgjedhjet që po afrojnë. Ku padyshim është fitorja. Do ndahet nga një regjim një patriak, ku vetëm Shkodra arriti të shpëtonte aksidentalisht. Këto katër vite të një keqqeverisjee kanë qenë të maftushme për ti dhënë ndëshkimin e merituar. Fitorja e opozitës është objektivi ynë. Dhe në ketë fakt ne jemi të hapur për të bashkëpunuar me PD dhe për të zgjedhur kandidatët më të mirë. Në mënyrë të padiskutuehme e kam thënë dhe më përpara që ideja është fitorja e opozitës dhe rivendosje e demokracisë. Po opozita do dalë në të gjithë Shqipërinë bashkë me kandidatë të përbashkët dhe kjo është më e mira për situatën”  tha Meta.


Të fundit

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës...

Tjetër valë e rrezikshme? Rreth 1 milion raste me Covid-19 në Britani brenda një jave

Sipas të dhënave zyrtare të publikuara të premten, numri i rasteve të reja të Covid-19 në Britani theu sërish shifrën e 1 milion të...

Spartak Ngjela: Saliut i hidhen prangat më 6 dhjetor, nëse guxon e bën ndonjë marrëzi

Nga Spartak Ngjela Protesta e organizuar për në Tiranë në datën 6 dhjetor, kur Tirana duhej të ishte në festë, sepse Bashkimi Evropian ndodhet me...

Mediat greke flasin për piloten, gruaja që “frikëson” Turqinë, fitoi ndër 250 personave

Pilotja greke 29-vjeçare Theodora Dourou ka qenë në fokus të mediave greke si pilotja më e mirë ndër 250 pjesëmarrësve që patën një stërvitje...

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe ka diskutuar për masat e...

Lajme të tjera

Web TV