Biden do t’u kërkojë amerikanëve të ndryshojnë zakonet e tyre të të ngrënit

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Joe Biden do t’u bëjë thirrje amerikanëve të ndryshojnë zakonet e tyre të të ngrënit dhe pritet të shpallë në një samit të ushqyerjes nesër, të mërkurën. Kjo vjen pasi është koha që SHBA t’i japë fund pasigurisë ushqimore dhe të trajtojë obezitetin në të njëjtën kohë në vend, i cili është ende në rritje.

Presidenti amerikan do të flasë në samitin e Shtëpisë së Bardhë për urinë, ushqyerjen dhe shëndetin, i cili do të mbledhë së bashku zyrtarë të qeverisë dhe agjencive, si dhe ekspertë akademikë për të promovuar një Amerikë më të shëndetshme, sipas një zyrtari të lartë.

Sipas Shtëpisë së Bardhë, është një qëllim “ambicioz, por i arritshëm” që do të kërkojë urdhra presidencialë si dhe miratimin e Kongresit, sipas zyrtarit të lartë, i cili kërkoi të mos identifikohej.

“Shtetet e Bashkuara ende nuk e kanë zhdukur urinë dhe përballen me një krizë urgjente shëndetësore të lidhur me ushqimin”, dhe kjo është të paktën 50 vjet pas një konference të ngjashme të organizuar nga Richard Nixon, sipas Shtëpisë së Bardhë.


Të fundit

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes...

Lajm i fundit/ Bordi i Transparencës ul me tre lekë çmimin e naftës

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 6 Dhjetor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave...

Gola dhe kërcime, Roy Keane tërbohet me lojtarë brazilian: “Ishte mungesë respekti, turp”

Gola, emocione, spektakël, Brazil dhuroi show, por jo të gjithë e kanë shijuar festën e tyre. Neymar me shokë u kujdesën që pas çdo...

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj Berishës: U skandalizuam, presim hetime të plota

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj kreut të PD-së Sali Berisha. Një zëdhënës i ambasadës së SHBA deklaroi  se askush nuk duhet sulmuar sepse ushtron...

Dhunoi Sali Berishën, i riu me dëmtime të mëdha tek Trauma, vuante nga shëndeti mendor

Gert Shehu 31vjeç është autori që goditi me grusht Sali Berishën gjatë protestës së Partisë Demokratike. Ai ka përfunduar në spitalin e Traumës në Tiranë për...

Lajme të tjera

Web TV