Historia/ Aftësitë e mahnitshme kirurgjikale të Inkasve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shkalla befasuese e suksesit të operacioneve të shpimit të kafkës në epokën e Inkave.

A do t’i nënshtroheni operacionit të trepanimit të kafkës pa anestezi dhe pa antibiotikë? Mos u shqetësoni, nuk ka kirurg në botë që do t’ju propozonte sot, por në të kaluarën gjërat ishin ndryshe, dhe jo dy apo treqind vjet më parë: nga inkas në Greqinë e lashtë, ishte një praktikë më e përhapur. sesa besohej më parë – dhe në periudha të caktuara me rezultate të shkëlqyera.

Në kohën e atyre qytetërimeve të lashta, shumë prej tyre iu nënshtruan ndërhyrjeve të ngjashme dhe, siç dëshmohet nga gjetjet, shumë prej tyre mbijetuan për muaj e vite. Sot ka qindra raste të trepanimeve të kryera nga “mjekët” inkas me përqindje çuditërisht të larta suksesi deri në 80-90 përqind – një shkallë shumë më e lartë e mbijetesës se operacionet e ngjashme të kryera, për shembull, gjatë Luftës Civile Amerikane. , rreth 400 vjet më vonë, e cila nuk e kaloi kurrë 50 për qind.

DERI 91%!
David Kushner (neurolog, Universiteti i Majamit), John Verano (bioarkeolog, Universiteti Tulane, New Orleans) dhe Anne Titelbaum (bioarkeologe, Universiteti i Arizonës) kryen kërkime – botuar në World Neurosurgery (përmbledhje, në anglisht) – mbi suksesin e baldosës së kranialit kirurgji mbi kultura dhe periudha të ndryshme historike.
Kushner shpjegon: “Është e mundur që trepanacionet fillimisht të jenë krijuar për të pastruar frakturat e kafkës dhe për të lehtësuar presionin e gjakut në tru pas goditjeve në kokë”, megjithatë jo të gjitha kafkat e shpuara të ekzaminuara nga ekipi tregojnë shenja lëndimi, kështu që është e mundur që kirurgjia është përdorur gjithashtu për të trajtuar sëmundje të veçanta, të tilla si dhimbje koke kronike dhe sëmundje mendore.
Kafka me lloje të ndryshme trepanimi janë gjetur në të gjithë botën, por Peruja, me klimën e saj të thatë dhe kushtet e shkëlqyera të ruajtjes, krenohet me qindra prej tyre. Ekipi i studiuesve ekzaminoi 59 kafka nga bregu jugor i Perusë, të datuara midis viteve 400 dhe 200 para Krishtit. (Grupi I), 421 artefakte nga malësitë qendrore të Perusë, të datuara nga viti 1000 deri në vitin 1400 pas Krishtit. (Grupi II), dhe 160 kafka nga malësitë e Cusco, kryeqyteti i Perandorisë Inka, të datuara midis fillimit të vitit 1400 pas Krishtit. dhe mesi i vitit 1500 pas Krishtit. (Grupi III).

TË MBIJETUARIT
Të dhëna për suksesin ose dështimin e operacionit jepet nga gjendja e kockës rreth trepanimit: nëse nuk ka shenja të dukshme shërimi, pacienti duhet të ketë vdekur gjatë ose pak kohë pas operacionit. Anasjelltas, një perimetër i qetë rreth hapjes tregon se pacienti mbijetoi për muaj ose vite pas operacionit.
Rezultatet e studimit janë befasuese: vetëm 40 për qind e grupit të parë i mbijetuan ndërhyrjes, por më pas zbret në 53 për qind për grupin e dytë dhe 83 për qind gjatë periudhës së Inkave (grupi III). Pastaj ka një 91 për qind të habitshëm të pacientëve që mbijetojnë në një mostër tjetër, vërtet të vogël, me nëntë kafka nga malësitë veriore, të datuara midis viteve 1000 dhe 1300 pas Krishtit.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e diel 4 dhjetor 2022

GJITHMONË MË MIRË
Sipas studiuesve, teknikat përmirësohen me kalimin e kohës: vrima më të vogla dhe më pak invazive, dukshëm për të zvogëluar rrezikun e dëmtimit të membranës mbrojtëse të trurit. “Ne mund të ‘shikonim’ një përsosje progresive në metodat e trepanimit në një proces që zgjati një mijë vjet: ata kirurgë nuk ishin thjesht me fat, ata ishin vërtet të aftë!
Disa pacientë gjithashtu duket se i kanë mbijetuar trepanimeve të shumta: një kafkë nga epoka e Inkave tregon deri në pesë operacione të shëruara, “thotë studiuesi.

GJITHMONË MË KEQ
Kushner dhe Verano më pas krahasuan rezultatet e arritura nga mjekësia Inka me ndërhyrjet kraniale të kryera me metoda të ngjashme te ushtarët gjatë Luftës Civile Amerikane. Kirurgët nga ato fusha beteje trajtuan gjithashtu lëndimet e kokës duke prerë kockat duke u përpjekur të mos shponin membranën delikate të trurit. Megjithatë, sipas të dhënave mjekësore të asaj kohe, 46 deri në 56 përqind e pacientëve vdiqën, krahasuar me 17-25 përqind të pacientëve Inkas.
“Këto dallime justifikohen pjesërisht nga natyra e lëndimeve: në fushat e betejës së Luftës Civile, traumat duhet të kenë qenë shumë të ndryshme nga ato të mbledhura në kohën e Inkasve,” thotë Emanuela Binello, neurokirurge (Universiteti i Bostonit), e cila drejtoi studime të ngjashme mbi teknikat e trepanimit në Kinën e lashtë. Shumë ushtarë të Luftës Civile vuajtën nga lëndimet me armë zjarri dhe gjyle dhe u trajtuan në spitale të mbushura me njerëz dhe në mënyrë dramatike të pista, të cilat sigurisht favorizuan infeksionet, “por shkalla e mbijetesës së stërvitjes në Peru është ende disi më e lartë. ‘e pabesueshme”, përfundon Binello.

Burimi: focus.it/ Luigi Bignami


Të fundit

Shpërthim i fuqishëm në një shkollë në Greqi, humb jetën një fëmijë, plagosen dy të tjerë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur ditën e sotme në Greqi, ku një fëmijë ka humbur jetën pas një...

Japonia kërkon të shkaktojë surprizën e radhës ndaj Kroacisë, ja formacionet zyrtare

Japonia dhe Kroacia do të përballen në 1/8 e finales në Kupën e Botës. Japonezët arritën deri në këtë fazë pasi dolën si kryesues të...

Shifra stratosferike, zbulohet klubi i ri dhe kontrata e Cristiano Ronaldos

Cristiano Ronaldo do të luajë për Al-Nassr nga 1 janari. Prestigjiozja spanjolle “Marca” shkruan se gjithçka është e mbyllur dhe se “ylli” portugez do...

The Telegraph: Anglia ka nevojë të ndryshojë sistemin e emigracionit

Media britanike The Telegraph ka theksuar se e vetmja mënyrë për të ndaluar emigrimin e paligjshëm në Angli është duke ndryshuar sistemin e emigracionit....

Tronditëse/ Fundoset anija me emigrantë në Itali, katër të zhdukur, mes tyre një foshnjë

Një anije e vogël plot me emigrantë u fundos mbrëmjen e djeshme në ishullin jugor të Italisë, Lapedusa. Për pasojë katër pasagjerë rezultojnë të zhdukur. Midis...

Lajme të tjera

Web TV