“Italia, gëzim i hidhur/ Titujt kryesorë të mediave sportive

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryefjala e mediave sportive për ditën e sotme do të jetë e fokusuar në dy vende: Portugali dhe Itali.

Italia mposhti Hungarinë me rezultat 0-2 në fushën e këtyre të fundit, duke prerë biletën për në gjysëm finalen(final four) e Ligës së Kombeve.

Në Braga, Portugalia do të presë Spanjën, në një ndeshje e cila do të vendosë kualifikimin e njërit prej ekipeve.

Ndjekim disa nga titujt kryesorë të mediave sportive:

La Gazzetta dello Sport hapet me një super Raspadori në plan të parë dhe titullon kombëtaren: “Italia, gëzim i hidhur”. Skuadra e drejtuar nga Roberto Mancini kualifikohet në Nations League Final Four pasi mposhti Hungarinë me rezultat 0-2, duke shtuar keqardhjen për moskualifikimin në Kupën e Botës.Prima Pagina La Gazzetta dello Sport 27/09/2022

Edhe Corriere dello Sport hapet me një goditje të Raspadorit në faqen e parë: “Çfarë keqardhjeje!”. Mungesa në botëror i djeg italianët.Prima Pagina Corriere dello Sport 27/09/2022

“Sfida e madhe” është titulli i katalanases Mundo Deportivo. Spanjës i duhet vetëm fitorja ndaj Portugalisë për të qenë në Final Four, një sfidë për të matur pjekurinë e La Roja pak para Kupës së Botës.Home Mundo Deportivo 27/09/2022

Edhe gazeta madrilene AS fokusohet tek ndeshja vendimtare e kombëtares spanjolle duke shkruar: “Është një finale dhe ne do të masim forcat”. Basti optimist i Luis Enrique ndaj Portugalisë, duel në të cilin ia vlen vetëm të fitohet.Prima Pagina AS 27/09/2022

Nga ana tjetër torinezja Tuttosport nuk ia kushton titullin kryesor kombëtares italiane por lojtarëve bardhezinj: “Grurë botërorë”. Referenca është kërkesa e mundshme e lojtarëve argjentinas për klubin e Juves për të anashkaluar ndeshjen e fundit të ligës para Kupës së Botës për të shmangur dëmtimet.Home Tuttosport 27.09.2022

“Provimi përfundimtar” ka shkruar Marca. Sot Portugali-Spanjë ora 20:45 për një vend në Final Four.Marka e shtëpisë 27/09/2022

Lexo edhe :  Katari dhe Senegali do të përpiqen të marrin pikët e para në grup, ja formacionet zyrtare

Edhe Sport fokusohet tek sfida e mbrëmjes: “Finalja në Portugali”. Spanja duhet të fitojë në Braga që të mund të jetë në fazën finale të Ligës së Kombeve.Prima Pagina Sport 27/09/2022

Në Britaninë e Madhe, Mirror Sport tregon për 3-3 të Southgate kundër Gjermanisë: “Heronj dhe të këqinj”. Anglia është kthyer në stil pasi Maguire dhe portieri Pope u dhanë gjermanëve tre gola në thrillerin Wembley.Pasqyra e Ballit Sport 27.09.2022

“Rroftë shkretëtira” është titulli i prestigjiozes franceze L’Equipe. Humbja 2-0 e pësuar nga kombëtarja franceze ndaj Danimarkës la disa pasoja. Botërori po afron dhe të gjitha kombëtaret kërkojnë formën më të mirë për të aspiruar kupën më të lavdishme në futboll.Prima Pagina L'Equipe 27/09/2022


Të fundit

Samiti i 6 dhjetorit në Tiranë/ Xhaçka: Flet për ndryshime madhore gjeopolitike të BE

“Fakti që Samiti BE-Ballkani Perëndimor do të mbahet në Tiranë, në rajonin e Ballkanit Perëndimor, flet për një sërë...

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur filloi pandemia e COVID-19. Rama ka...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Lajme të tjera

Web TV