Testi historik!/ Anija kozmike përplaset me një asteroid (Video)

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një video e publikuar nga NASA shfaq momentin kur anija kozmike përplaset me një asteroid. Asteroidi Dimorfos, nuk ishte në rrezik për të goditur Tokën, por ky demonstrim mund të përcaktojë se si të shmangen shkëmbinjtë hapësinorë, të cilët mund të përbëjnë një kërcënim real për të ardhmen.

Misioni DART, ose Testi i Ridrejtimit të Dyfishtë të Asteroidit, ka filluar 10 muaj më parë.

“Ne jemi duke hyrë në një epokë të re të njerëzimit, një epokë në të cilën ne potencialisht kemi aftësinë për të mbrojtur veten nga diçka si një goditje e rrezikshme, e rrezikshme asteroidi,” ka thënë Lori Glaze, drejtore e Divizionit të Shkencave Planetare të NASA-s.

Të fundit

Një rrugë në Tiranë merr emrin e Dritan Mezinit, Veliaj: Do vazhdojë të na frymëzojë

Një rrugë në Tiranë, në hyrjen veriore të Liqenit Artificial, do të mbajë emrin e sipërmarrësit Dritan Mezini, i...

Modelja e famshme bëhet nënë për herë të parë, zbulohet emri i veçantë i vogëlushes

Modelja e njohur Sofia Richie dhe partneri i saj Elliot Grainge janë bërë prindër. Sofia lindi një vajzë, të quajtur Eloise Samantha Grainge. Ajo zbuloi...

Himara nis sezonin turistik/ Fluks turistësh nga Anglia, Gjermania e Zelanda e Re

Himara tashmë e ka nisur sezonin turistik duke sfiduar edhe motin e paqëndrueshëm. Numri i turistëve është në rritje ndërsa janë kryesisht te huaj ata...

Gjendet e pajetë në banesë adoleshentja, ‘ngrihet në këmbë’ grupi hetimor

Një 17-vjeçare dyshohet se i ka dhënë fund jetës duke u vetëvarur. Adoleshentja raportohet se është gjetur e pajetë nga familjarët e saj. Ngjarja e...

Dhjetëra të vdekur nga i nxehti ekstrem në Meksikë

Gjithsej 48 persona kanë vdekur brenda dy muajve për shkak të të nxehtit ekstrem në Meksikë, me pothuajse gjysmën e vdekjeve të regjistruara vetëm...

Lajme të tjera

Web TV