Frikë nga Turqia? Marina greke “blindohet” me fregatat e reja, ja “bishat” që i shtohen

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në mes të një periudhe tensionesh me Turqinë, për detin Egje, Greqia duket se po përgatitet për skenarët më të rrezikshëm. Tre fregatat e reja greke “FDI HN (Belharra) të Marinës Detare kanë marrë emra pas një mbledhjeje plenare të Këshillit të Lartë Detar.

Siç është paralajmëruar, e para nga fregatat Belharra, e ndërtuar në kantierin detar të Naval Group në Lorient të Francës, do të quhet “Kimon”, e dyta “Newarchus” dhe e treta “Formion”.

Dy fregatat e para do t’i dorëzohen Marinës në vitin 2025, ndërsa e treta në 2026.

Karakteristikat e Belharra

Fregata FDI HN ka aftësi të vazhdueshme të kontrollit të hapësirës ajrore dhe detare dhe autonomi veprimi në mbështejte të objektivave të mbrojtjes.

Është e pajisur me një radar të avancuar Sea Fire, raketa anti-ajrore Aster 30, një armë 76 mm dhe një sistem rakete RAM 21 për të mbrojtur anijen nga ajri, toka dhe deti.

Njëkohësisht ka sonar Captas-4 si dhe helikopterë anti-nëndetëse MH-60R.

“Arsenali” i FDI HN përfshin raketa Exocet të afta për të goditur objektivat në rreze të gjatë, ndërsa fregata kombinon një mori teknologjish më të fundit të siguruara nga partneriteti i Naval Group me Thales dhe MBDA.


Të fundit

E ëma e agresorit që sulmoi Berishën kërkon ndjesë: Ka probleme të shëndetit mendor

Ermira Kaçaçi, nëna e 31-vjeçarit që goditi sot me grusht kreun e PD-së Sali Berisha është shprehur në një...

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me grusht nga Gerti Shehu. Spaho...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Lajme të tjera

Web TV