“Kremlini do ta paguajë”/ Von der Leyen merr vendimin e papritur kundër Rusisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der Leyen ka propozuar vendosjen e sanksioneve të reja kundër Rusisë, për ta detyruar t’i japë fund luftës në Ukrainë.

Presidentja e KE ka kërkuar që në pakertën e re të përfshihen kufizime të mëtejshme tregtare, listime të zeza individuale dhe masa në lidhje me çmimet e naftës për vendet e treta. Sanksionet e reja do t’i paraqiten 27 vendeve anëtare të bllokut për t’u njohur me sanksionet e reja dhe të arrijnë në një unanimitet për t’i zbatuar ato.

Gjithashtu presidentja e KE ka bërë të qartë se BE nuk i pranon referendumet e rreme dhe asnjë lloj aneksimi të territoreve të Ukrainës.

“Ne nuk pranojmë referendumet e rreme dhe asnjë lloj aneksimi në Ukrainë. Ne jemi të vendosur të bëjmë Kremlinin të paguajë çmimin për këtë përshkallëzim të mëtejshëm”, ka thënë Von der Leyen.


Të fundit

Masat e sigurisë për 6 dhjetorin, Çuçi: Protesta të mbahet, por jashtë zonës së kuqe

Ministri i Brendshëm Bledi Çuçi është takuar ditën e sotme me kreun e Policisë së Shtetit, Muhamet Rrumbullaku dhe...

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin e Ervis Martinajt, i cili...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Lajme të tjera

Web TV