Sa gërryes mund të jetë respekti ndaj monarkisë dhe pse ne duhet të rezistojmë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Le ta shënojmë këtë vit të vdekjes dhe pranimit mbretëror duke sfiduar nocionin se një burrë me një kurorë është më i rëndësishëm se gjithë të tjerët

 

Nga Nesrine Malik

 

Pamja e Qabes, kubi i zi rreth të cilit adhuruesit qarkullojnë në pelegrinazh, është dërrmuese. Herën e parë që vizitova Mekën, e çuar atje nga prindërit e mi si adoleshente. Madhësia e vendit, nga sipërfaqja në lartësinë e tavanit, e bëri të vështirë ruajtjen e një distance të ftohtë.

Nuk ishin vetëm përmasat. Të gjitha detajet u kombinuan për ta bërë skenën të zhurmojë me një energji të botës tjetër. Dyshemetë ishin një mermer i bardhë, i shkëlqyeshëm, i ftohtë në prekjen e këmbëve të zbathura. Dritat dukej se e lanin vendin nga vetë qielli. Zëri i lutjes përshkoi çdo korridor dhe cep sikur zërat e imamëve të kishin një shtrirje të mbinatyrshme. Ndihesha i vogël.

Pastaj ishin njerëzit. Shume njerez. Të gjithë të veshur me të bardha. Të gjithë lëvizin në unison, duke u ngritur, duke rënë, duke qarkulluar, duke kënduar me një zë. Ndikimi ishte pothuajse halucinogjen. Efekti ishte jo vetëm që ishe në këmbët e një fuqie më të lartë, por se kishte një rend të vorbullt, ritmik, natyror të asaj fuqie – se rituali koreografik i adhurimit ishte një akt kozmik.

Unë u preka jo sepse një prani shpirtërore ishte bërë e ndjeshme, por sepse arkitektura, teknologjia, historia dhe fabula ishin bashkuar të gjitha për të prodhuar atë efekt. U ngritën struktura të fuqishme fizike dhe mbi to u ndërtuan struktura të fuqishme metafizike. Ishin mikrofonët e pozicionuar në mënyrë strategjike dhe të vendosur larg shikimit, dritat e stadiumit të futbollit, mermeri dhe floriri e zi. Ishte, mbi të gjitha, shuma e madhe e parave që ishin derdhur në vendin e pelegrinazhit për të krijuar përshtypjen e madhështisë shpirtërore, në mënyrë që turmat që dyndeshin atje të vazhdonin të vinin dhe të ndiheshin të pakta nën të.

Ndjeva një jehonë të zvogëluar nga dizajni kur pashë funeralin e Mbretëreshës – dhe jam i sigurt se do të ndihet sërish me kurorëzimin e mbretit Charles vitin e ardhshëm. Në një vit që tani do të shënohet nga vdekja dhe kurorëzimi i një monarku, i njëjti kombinim i ritualit, burimeve dhe performancës do ta themelojë më tej familjen mbretërore si një repart që ka një rëndësi shumë më të madhe se ne qytetarët e thjeshtë. Kur një kurorë vendoset mbi kokën e një njeriu dhe kombi i kërkon Zotit që ta shpëtojë, kjo përforcon idenë se mbretëria është një fenomen natyror i tmerrshëm, i lidhur me një botë që është shumë përtej nesh si individë.

E ndjera Hilary Mantel e dinte më mirë se shumica sesi përvetësimi i respektit ndaj individëve të shenjtëruar dhe strukturave fetare ndihmon në ruajtjen e fuqisë së elitave. Koha e vdekjes së saj javën e kaluar vetëm sa përforcoi humbjen, e kapluar siç ishte kombi në kohën pas vdekjes së Mbretëreshës nga një rrëfim i veçantë zie.

Pjesa kryesore e punës së Mantel ishte e zënë me zbulimin e trashëgimisë së monarkëve të mbifuqishëm dhe të papërgjegjshëm, dhe oborrtarëve dhe kardinalëve që u shërbejnë tekave të tyre, qofshin ata seksualë apo politikë. Ajo e kuptoi se misticizmi historik rreth familjes mbretërore na ndihmoi të kuptonim prirjen shumë moderne të kujdesit për çdo lëvizje të familjes mbretërore në shtypin tabloid. Ne mund ta nderojmë atë dhe gjithashtu ta bëjmë shaka se është e njohur dhe e arritshme për ne, duke vendosur se kush luan çfarë në kast: kush është princesha e hijshme, Jezebela, djali i dashur por i pabindur. Menjëherë “një mbinjeri”, tha Mantel, “dhe megjithatë më pak se njeriu”.

Nuk po sugjeroj që e gjitha është një mashtrim i dritës dhe nuk ka dashuri të vërtetë për Mbretëreshën dhe mbështetje për familjen mbretërore. Por institucionet dominuese e kuptojnë shumë mirë se mund të ndihesh mirë të ndihesh i vogël. Qëndrimi në një shkëmb dhe ndjenja e pakësimit nga forcat e natyrës dhe eonat që janë minutat e tyre mund të jetë emocionuese dhe terapeutike. Se tek ne ekziston një shtysë bazë njerëzore për të ndjerë se jeni pjesë e diçkaje më të madhe, të ndërlikuar dhe mbi kokën tuaj. Dhe ata e kuptojnë gjithashtu se kjo mund të kooptohet. Sepse ka ngushëllim të dish se ka njerëz që dinë më mirë, që janë më të mirë dhe që në dashamirësinë e tyre na kanë ofruar hapësirat dhe ritualet përmes të cilave të njohim dhe të komunikojmë me ta.

Lexo edhe :  Nga Amazona në Australi, pse paratë tuaja financojnë shkatërrimin e Tokës?

Ekziston një iluzion tjetër: ai i një kombi të galvanizuar nga familja e tij mbretërore në vend që të marshallohet drejt tij. Funerali i Mbretëreshës, të cilin shumë e panë si një moment kolosal zie kolektive kombëtare, dukej si një dëshirë për bashkim që ka shumë pak dalje të tjera.

Kur fondet për qendrat rinore nga këshillat lokale avullojnë, bibliotekat u shiten ndërtuesve të pronave dhe mbështetja për të moshuarit zvogëlohet, kështu që një kujdestar mezi mund të gjejë kohën për të përmbushur nevojat tuaja themelore, aq më pak të të çojë në shëtitje, rezultati zvogëlohet. , komunitete të vetmuara, të ndara.

Është një ide ngushëlluese që ne jemi një komb i bashkuar nën më të mirët tanë. Nëse ndiheni ndryshe, do të ndiheni plotësisht në pakicë dhe krejtësisht jashtë kontaktit me konsensusin servil të politikanëve dhe mediave, të cilët ose ju kanë hequr nga historia ose ndonjëherë, në rastin e protestave të fundit kundër monarkisë, fizikisht. ju nxorri prej saj. Është e pamundur të thuash se sa shumë të tjerë ndihen njësoj si ju, sepse mediat britanike dhe qeveria dhe opozita britanike kanë vendosur me shumicë dërrmuese që pikëpamjet tuaja nuk kanë rëndësi dhe se familja mbretërore është shumë e shenjtë për t’u dhunuar nga blasfemia e neutraliteti.

Suksesi i kësaj monokulture dhe fabrikimi i pëlqimit kalohet (ose keqlexohet) pasi njerëzit duan vetëm një ndjenjë uniteti dhe investimi në një ide të përbashkët fisnike. Kripa në plagë është se pikërisht për shkak se nuk ka rrugë të tjera që njerëzit të ndihen të tillë sipas kushteve të tyre – sepse ato rrugë janë çmontuar nga shteti – që ata janë aq të lehtë për t’u drejtuar drejt të sigurtës, jo përçarëse. hapësira të miratuara nga shteti dhe elita. Ndërsa të drejtat tuaja për protestë paqësore mund të jenë pak më të kufizuara këto ditë, ju keni të drejtë të bashkoheni në radhën për të shtrirë në shtet dhe për kurorëzimin.

Shpesh ndiej një lloj malli për një kohë – jo një vend fizik – kur mund ta lejoja veten të mbahesha me vete dhe të ndjeja këto momente përkatësie, pavarësisht se sa të prodhuara ishin. Ka një ndjenjë të thellë humbjeje kur nuk jeni në gjendje ta bëni këtë. Por ritet e përpunuara të vdekjes së Mbretëreshës dhe një Mbret i ri, të cilin do të na thuhet ta festojmë, janë kujtime të zymta dhe shqetësuese se këto rituale krijojnë një llogari kombëtare për veten tonë që ne nuk e krijojmë, por thjesht e konsumojmë. Siç i thotë Thomas Cromwell për Thomas More në Mantel’s Wolf Hall, një gënjeshtër nuk është më pak gënjeshtër sepse është një mijë vjet e vjetër.

 

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV