Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Barnat anticovid në ujërat e zeza: rrezik për jetën detare?

Përqendrime të larta të barnave anticovid dhe antibiotikëve janë zbuluar në ujërat e zeza të disa zonave të Pensilvanisë: cilat janë rreziqet për organizmat ujorë?

Disa barna të përdorura për trajtimin e Covid-it janë zbuluar në ujërat e zeza që hyjnë dhe dalin nga disa impiante të ujërave të zeza në Pensilvani: sipas studiuesve që kryen studimin, të botuar në Journal of Environmental Quality, nivelet e disa barnave janë mjaft të larta për të pasur një potencial. të dëmshme për organizmat ujorë. “Rritja e përqendrimit të barnave mund të lidhet me rritjen e përdorimit të tyre gjatë pandemisë”, shpjegon Heather Preisendanz, një nga autorët.

Nga maji 2020 deri në maj 2021, kërkuesit mblodhën mostra javore të ujërave të zeza degë (në hyrje) dhe rrjedhëse (dalëse) nga dy impiante të ujërave të zeza në Pensilvani. Ata më pas i analizuan ato për të zbuluar praninë e mundshme të koronavirusit SARS-CoV-2 dhe disa ilaçeve, duke përfshirë qetësues kundër dhimbjeve, antibiotikë dhe ilaçe specifike për trajtimin e Covid. Në mes të pandemisë, shpjegon Preisendanz, ata që shfaqnin simptoma u ftuan të trajtoheshin në shtëpi me qetësues dhimbjesh si naprokseni ose paracetamol; infeksionet bakteriale që u shfaqën së bashku me Covid-in u trajtuan me antibiotikë; me pacientët më të rëndë, që kërkonin shtrimin në spital, ndonjëherë tentohej remdesivir ose dexamethasone.

KUNDËR DHIMBJEVE – Ndër medikamentet e analizuara, qetësuesit ishin më të pranishmit në ujërat e zeza, por përdorimi i tyre nuk do të lidhej me Covid-in: megjithatë naprokseni, i përdorur shpesh për trajtimin e artritit, u gjet në përqendrime të tilla që përfaqësonin një rrezik nga i ulët në mesatar për organizmat ujorë.

Lexo edhe :  Fruti i çmuar që ndihmon në humbjen e peshës dhe forcon zemrën

REMDESIVIR DHE DESAMETASON – Përqendrimet e remdesivir dhe desametasone janë të lidhura me Covid-in, dhe veçanërisht me pacientët e shtruar në një spital në zonën ku qëndronte njëra nga dy bimët e analizuara: në ujërat e pasura, përqendrimet e remdesivirit janë të barabartë me 28% dhe deksametazonit të barabartë me 31%. . Bima ishte në gjendje të pastronte përkatësisht 39% dhe 56%. “Nuk është e mundur të llogaritet rreziku i saktë që paraqesin këto dy barna për organizmat ujorë, pasi studimet mbi këtë temë nuk janë kryer ende,” shpjegon Preisendanz, i cili megjithatë thekson se sasitë e deksametazonit të zbuluara mund të jenë të dëmshme për peshku.

ANTIBIOTIKU – Sa i përket antibiotikëve, studiuesit zbuluan se përqendrimet e trimetoprimit përfaqësojnë një rrezik të ulët deri mesatar për organizmat detarë, ndërsa ato të sulfametoksazolit mund të jenë shumë të dëmshme veçanërisht për algat, ushqim për shumë kafshë ujore.

MONITORIMI I UJERAVE TE ZEZA – “E rëndësishmja, këto përllogaritje nuk marrin parasysh efektin e kombinuar të barnave të ndryshme, që mund të jetë shumë më keq”, paralajmëron Preisendanz. Studimi i tyre, përfundon eksperti, nxjerr në pah rëndësinë e monitorimit të ujërave të zeza për të kuptuar efektet që mund të kenë barnat në cilësinë e ujit dhe ekologjinë.

Burimi: focus.it/ Chiara Guzzonato

 

Të fundit

Sabatini: “Tare ishte një intelektual dhe dominues, Lazio humbi shumë me largimin e tij”

Igli Tare i dha fund aventurës së tij te Lazio verën e kaluar, pas mosmarrëveshjeve të shumta me trajnerin...

Victoria Beckham për tradhtinë e supozuar të David para 20 vitesh: U distancuam

Historia e tyre e dashurisë do të niste në vitin e largët 1998 gjatë një ndeshjeje futbolli për motive bamirësie, për t'u kurorëzuar në...

Prapaskenat/ Si Luis Enrique largoi Verrattin: “Je prototip i futbollistit që urrej”

Luis Enrique ka kryer një “revolucion” te PSG, duke larguar nga skuadra futbollistët që nuk dëshironte. Madje ndonjë prej tyre edhe e urrente. Emra si...

Papa Françesku: Masat ndaj ndryshimeve klimatike janë të pamjaftueshme

Reagimet ndaj ngrohjes globale janë të pamjaftueshme ndërsa bota po shembet, tha në një deklaratë ditën e sotme Papa Françesku. Ai paralajmëroi kundër opinioneve...

Bonucci dhe “tersi” tek Union Berlin, vetëm humbje për gjermanët që nga transferimi i tij

Efekti surprizë për Unionin e Berlinit duket se ka përfunduar dhe skuadra kryeqytetase është zhytur në një krizë rezultatesh, aq sa për të gjetur...

Lajme të tjera

Web TV