Mitsotakis: Kushdo që shkel kufijtë dënohet, ujërat tona janë të pathyeshme

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar mesazhe Turqisë dhe Recep Tayyip Erdogan mëngjesin e së enjtes gjatë ceremonisë së emërimit të raketës “Vlachakos.”

Mitsotakis tha: Ujërat tona do të mbeten të pathyeshme, kufijtë tanë janë blu dhe jo gri dhe historia na mëson se kushdo që shkel kufijtë dënohet.

Siç theksoi kryeministri grek kantieret detare në Skaramanga dhe Elefsinë do të mbeten të hapura.

“Ne po mbrojmë zhvillimin ekonomik të vendit, ndërsa mbi të gjitha vetë emri i anijes do të thotë se atdheu ynë mbetet besnik, heronjtë lindin heronj të rinj”, shtoi kryeministri.

“Anija raketore do të udhëtojë kudo me të vërtetën e historisë, se kufijtë tanë janë blu dhe jo gri. Marina po bëhet më e fuqishme siç është Forca Ajrore me Rafale dhe F-16 Vipers të përmirësuar dhe Ushtria po modernizon aftësitë e saj sipas dizajnit.”

E përsëris, problemet zgjidhen në mënyrë paqësore dhe bazuar në të drejtën ndërkombëtare dhe është një gabim i madh për disa që përpiqen të helmojnë opinionin publik duke zbuluar armiq atje ku ata nuk ekzistojnë, ” përfundoi Kyriakos Mitsotakisi cili theksoi se çdo armë greke është një forcë frenuese paqësore, një mburojë e mbrojtjes dinamike të të drejtave sovrane, por edhe e legjitimitetit ndërkombëtar.

Raketa e shtatë e këtij lloji që iu dorëzua Marinës mban emrin e toger Panagiotis Vlahakos i cili ra në Imia.

Nisja e anijes raketore “Toger Vlahakos” u bë në shtator 2020 në kantieret e Elefsinës.


Të fundit

Lindi ditën e Flamurit, Rama kujton Adem Jasharin: Vdiq për të jetuar përgjithmonë

Kryeministri Rama ka ndarë një shkrim për ditën e lindjes së heroit Adem Jashari, e cila përkon me ditën...

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur që ndodhet në Tiranë në...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

Lajme të tjera

Web TV