Trazirat hindu me myslimanët nuk duhet të ndodhin në Britani

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Funerali i Madhërisë së Saj solli në plan të parë fenë, gjë që është e kuptueshme.

Nga JAMES WHALE

Përveç funeralit të lavdishëm në Westminster Abbey, monarku në fuqi – Mbreti Charles III, tani – është Guvernatori Suprem i Kishës së Anglisë. Ne jemi një komb i krishterë, megjithëse shumica prej nesh nuk do ta quanim veten fetar. Brenda asaj marrëveshjeje, çdokush duhet të ketë të drejtën të ndjekë çfarëdo besimi që dëshiron. Por nuk më pëlqejnë ata njerëz që mendojnë se feja e tyre tejkalon rendin publik, ose kënaqen në beteja për të vendosur supremacinë. Pra, ajo që protestuesit hindu dhe myslimanë – ose indianë dhe pakistanezë – në Leicester i kanë bërë një qyteti që dikur u përshëndet si një model integrimi, është jashtëzakonisht shqetësuese. Kjo u nxit nga një ndeshje televizive e kriketit të Kupës së Azisë midis Indisë dhe Pakistanit më 28 gusht. Ajo pasqyron ndjeshmërinë midis dy vendeve si në nivel kombëtar ashtu edhe në atë fetar, duke u kthyer në vendimin e diskutueshëm të Britanisë për ndarjen në 1947. Por kjo nuk duhet të ndodhë këtu. Në Leicester, të dy grupet fajësojnë njëri-tjetrin për veprime provokuese, ashtu siç bëjnë në Indi dhe Pakistan. Një prani e madhe e policisë i ka qetësuar gjërat dhe drejtuesit e komunitetit po përpiqen të de-përshkallëzojnë situatën. Por disa njerëz fajësojnë “të huajt” – domethënë keqpërdorimet profesionale nga Birmingham dhe gjetkë – për problemet. Ndërkohë, konflikti mund të përhapet. Fantazmat e Ndarjes ende e ndjekin këtë konflikt, por ne duhet t’i bindim ata me rrënjë në Indi dhe Pakistan se kultura e këtij vendi ka të bëjë me mirëkuptimin, lirinë dhe dhembshurinë dhe norma këtu është liria fetare dhe jo grindjet sektare.

Vajtim që mund t’i forcojë lidhjet e unitetit

Këto dy javë të trishta por madhështore e kanë bashkuar këtë komb. Shumica e republikanëve janë zhdukur në vrimat e tyre të lepurit, me shpresë për ca kohë që do të vijë. Por disa kanë guxuar ta krahasojnë monarkinë tonë me një diktaturë. Ata janë të mirëpritur për të transmetuar pikëpamjet e tyre, por do të doja që ata të hidheshin poshtë. Ky konkurs u përhap në mbarë botën, duke treguar forcën e vendit tonë. Shpresojmë, lidhjet midis katër kombeve të Mbretërisë së Bashkuar tani janë bërë më të forta dhe madje mund të ndihmojnë që ideja e pavarësisë së Skocisë dhe Uellsit të zbehet. Zoti e ruajtë Madhërinë e saj, e cila na dha 70 vjet shërbim dhe na kushtoi gjithë jetën e saj të gjithëve – dhe ndërsa ne ecim përpara, Rroftë Mbreti.

Lexo edhe :  Mos e bëj o trim…!

Faleminderit qiell që shkëlqimi i Strictly është kthyer

Me gjithë dënimin dhe zymtësinë rreth momentit, ne vërtet kemi nevojë për diçka që të na gëzojë. Kështu që tani është me fat për të gjithë ata që u pëlqenin të qeshnin me Ann Widdecombe dhe John Sergeant disa vite më parë që Strictly është kthyer për të ndriçuar mbrëmjet tona të vjeshtës me teminat dhe shkëlqimin. Edhe një herë ka një përzgjedhje të larmishme të personazheve të famshëm, dhe deri më tani duket sikur ish-futbollisti Tony Adams do të sigurojë elementin e komedisë. Më vjen keq që shqetësoj ndonjë tifoz të Arsenalit, por përveç zbritjes së tij spektakolare nga tavani në një top gjigant të artë dhe shfaqjes së mjaft topave të futbollit, nuk jam i sigurt se kishte shumë gjëra në departamentin e kërcimit.

Përveç Tony, kishte shumë kërcimtarë potencialisht të shkëlqyeshëm të shtunën mbrëma, por unë do të rrëfehem për shokun tim, ish-yllin e Bros, Matt Goss. Djaloshi më i bukur në planet – dhe pas një depilimi të plotë të trupit dhe të mbështjellë me tema, si mund të humbasë?

Mbahet përsëri për shpërblim nga sindikatat hekurudhore

Punëtorët e hekurudhave janë sërish në të, duke kërcënuar me grevë të shtunën dhe potencialisht edhe më 5 dhe 8 tetor. Sa më shumë duhet të durojmë nga tre sindikata militante?

Tashmë jemi në një moment të vështirë. Pas pandemisë, ekonomia duhet të rikthehet në këmbë dhe ne po përballemi me kosto të larta energjie dhe inflacion galopant. Ne duhet të jemi në gjendje të udhëtojmë për të ndihmuar në gjenerimin e rritjes që dëshiron qeveria. Shumë njerëz kanë nevojë të shohin të dashurit ose të shkojnë për të marrë takime shëndetësore – përfshirë edhe mua. Ne duam të vazhdojmë me jetën tonë pa këto protesta dhe megjithatë sindikatat preferojnë të na mbajnë për të paguar shpërblimin duke ndaluar njerëzit që përdorin transportin publik.

Burimi: express.co.uk/ Përgatiti për botim: L.Veizi


Të fundit

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq e zi. Ajo shkruan se...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Lajme të tjera

Web TV