E quajti “mi kanalesh”, Erdogan padit politikanin gjerman

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tensionet me Greqinë, e kanë bërë Erdoganin të shihet me sy kritik nga udhëheqësit e politikanët perëndimorë. Megjithatë rasti i fundit ka qenë më shumë sesa thjesht kritikë, ose ‘heqje’ veshi.

Presidenti turk Rexhep Tayyip Erdogan ka paditur zëvendëspresidentin e Bundestagut Wolfgang Kubicki pas deklaratave të këtij të fundit, që e quajti Erdoganin, ‘mi  kanalesh’.

Sipas Protothemës, Kumbicki, lideri i Liberalëve (FDP), gjatë fjalimit të tij në Saksoninë e Poshtme të dielën e kaluar e quajti presidentin turk me këtë emërtim dhe e akuzoi atë që e përdor çështjen e refugjatëve si një mjet për të ushtruar presion politik mbi Evropën.

Politikani gjerman foli për “një qenie të vogël, të zgjuar dhe dinake, si Ratatouille”, por ambasadori gjerman në Ankara është thirrur në Ministrinë e Jashtme turke për të dhënë shpjegime.

Në padinë e tyre, avokatët e Erdoganit, Mustafa Kaplan, theksojnë, sipas revistës Der Spiegel, se termi “mi kanalesh” i referohet një personi që është i degraduar moralisht dhe i neveritshëm”.

 


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV