EURO2024/ UEFA jep njoftimin: Kosovës i ndalohet të luajë me dy shtete në kualifikueset

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kampionati Evropian i vitit 2024 do të zhvillohet në Gjermani dhe tani ekipet kombëtare janë duke pritur shortin kualifikues.

Shorti për grupet e kualifikimeve për në Euro 2024 do të hidhet më 9 tetor në Frankfurt të Gjermanisë.

Në këtë short do të marrin pjesë 53 ekipe kombëtare nga Evropa ku do të mësojnë grupet dhe kundërshtarët e mundshëm.

Megjithatë janë disa shtete që UEFA ua ndalon të përballen në kualifikuese për në Kampionatin Evropian apo atë Botëror.

Shtëpia më e madhe e futbollit evropian ka bërë me ditur pesë përballjet të cilat nuk do të ndodhin në këto kualifikuese shkaku i konflikteve që kanë shtetet.

Përfaqësuesja e Kosovës nuk mund të bie në grup me Serbinë dhe Bosnjën dhe Hercegovinën shkaku për të evituar çdo konflikt të mundshëm dhe për arsyen se as Serbia e as Bosnja dhe Hercegovina nuk e njohin pavarësinë e saj.

Në grup të njëjtë nuk mund të bien as Armenia me Azerbajxhanin shkaku i konfliktit që kanë dy shtetet.

Përballjet tjera që janë të ndaluara janë edhe Bjellorusi – Ukrainë dhe Gjibraltar – Spanjë.

Më poshtë keni të gjitha vazot për kualifikimet e Kampionatit Europian, Gjermani 2024:

 


Të fundit

Kryebashkiaku i Kievit: Nuk do ta lejojmë Putinin të na vjedhë Krishtlindjet

Zyrtarët kanë thënë se Kievi do të vendosë pemën e Krishtlindjeve pa drita në të gjithë qytetin në një...

Marigo Posio, qëndistarja e flamurit që ngriti Ismail Qemali në Vlorë më 28 Nëntor 1912

Nga Prof.Assoc.proc.Doc.Ilia S.Larti Në ambientet e teatrit Durrës, Shoqata Atdhetare Kulturore Devolli dega Durrës, organizoi një simpozium Homazh për Patriotët Devollinj që kontribuuan në Rilindjen...

Komentatori kosovar refuzon t’u përmendë emrat lojtarëve serb, ja arsyeja

Dita e djeshme ishte një ditë e shënuar për të gjithë shqiptarët, jo vetëm ata që ndodhen brenda kufirit të terrorit zyrtar të Shqipërisë. Një...

Protesta e Berishës më 6 dhjetor, Meta e konfirmon: Do marrim pjesë!

Kreu i Partisë së Lirisë ka pranuar publikisht se do t’i bashkohet protestës së Sali Berishës më 6 dhjetor. "Siguria në Shqipëri është nën kërcënimin...

Juventus zgjedh presidentin e ri, ja kush i merr “frenat” e klubit bardhezi

Edhe pse vëmendja kryesore është te Botërori i Katarit, lajmi i dorëheqjes së Andrea Agnellit dhe bordit drejtues të Juventusit bëri xhiron e botës...

Lajme të tjera

Web TV