E pabesueshme/ “Spiderman francez” ngjitet në një nga ndërtesat më të larta të Barcelonës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Alain Robert, alpinisti i lirë i quajtur “Spiderman francez”, u ngjit në një nga rrokaqiejt më të lartë të Barcelonës të shtunën pa parzmore. Dhe për herë të parë, guximtarit të famshëm iu bashkua edhe djali i tij.

“Kjo herë është ndryshe. Djali im nuk është alpinist kështu që unë ndihem i përgjegjshëm disi”, i tha Robert Reuters ndërsa përgatitej për ngjitjen. “E di që ai është një djalë i madh, 34. Është vendimi i tij, por në fund të fundit unë jam babai i tij.”

Kalimtarët dhe policia spanjolle panë teksa 60-vjeçari dhe djali i tij, Julien, ngjiteshin në 144 metra Torre Glories, dikur Torre Agbar, një ndërtesë zyre e mbuluar me xham, e projektuar nga arkitekti Jean Nouvel dhe e famshme për ndriçimet e saj gjatë natës.

Dyshja përfunduan ngjitjen në më pak se një orë dhe u pritën në majë nga policia, e cila i shoqëroi në rrugën më tradicionale – brenda ndërtesës – dhe nuk i arrestoi.

Julien, i cili kaloi tetë vjet në ushtri dhe është një sportist i mprehtë, u përgatit për ngjitjen e tij të parë duke parë video të ngjitjeve të mëparshme të babait të tij.

Alain Robert filloi të ngjitej në vitin 1975, duke u stërvitur në shkëmbinjtë pranë vendlindjes së tij Valence në Francën jugore.

Ai filloi ngjitjen e vetme në vitin 1977, që atëherë ai ka ngjitur më shumë se 150 ndërtesa, duke përfshirë Burj Khalifa të Dubait – ndërtesa më e lartë në botë – Kulla Eifel dhe Ura Golden Gate në San Francisko.

Roberti rrallë merr leje dhe ngjitet pa parzmore, duke përdorur vetëm duart e tij të zhveshura, një palë këpucë ngjitjeje dhe një qese me shkumës pluhur.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV