Pandemia mund të ishte menaxhuar më mirë. Kështu thotë revista shkencore “Lancet”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Revista shkencore Lancet vlerëson menaxhimin global të pandemisë dhe tërheq veshët e më shumë se njërit, duke pretenduar se miliona vdekje mund të ishin shmangur.

Mbi 17 milionë vdekje: ky është çmimi që duhet të paguajmë (dhe ende po paguajmë) për keqmenaxhimin e pandemisë së Covid: Lancet, i cili ka publikuar një akuzë kundër qeverive dhe organizatave, është një dënim i ashpër. fajtor – sipas ndaj tij – se ka reaguar shumë ngadalë, shumë i çorganizuar dhe shumë i papërgatitur ndaj përhapjes së koronavirusit SARS-CoV-2. Raporti, i hartuar nga 28 ekspertë botërorë, shqyrton se çfarë shkoi keq në këtë pandemi dyvjeçare dhe përpiqet të kuptojë se çfarë mund të përmirësohet në funksion të pandemive të ardhshme.

ORIGJINA (ENDE) E PASIGURT

Megjithëse studimet e fundit dukej se i kishin dhënë fund dilemës, Lancet para së gjithash thekson se origjina e koronavirusit SARS-Cov-2 nuk është ende e qartë: speciet kërcejnë nga tregu Wuhan apo gabim laboratorik? Të dyja hipotezat janë ende në tryezë dhe është e rëndësishme që dyshimet të zgjidhen sa më shpejt të jetë e mundur me kërkime të mëtejshme shkencore.

PËRGJEGJËSITË E KUSH…

Objektivi i parë i kritikave të Lancet është Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH), e akuzuar se ka vepruar “me shumë kujdes dhe shumë të ngadaltë” në disa çështje të rëndësishme, siç është paralajmërimi i qytetarëve për ngjitshmërinë e virusit. emergjenca ndërkombëtare e shëndetit publik ose të mbështesë përdorimin e maskave duke njohur përhapjen ajrore të koronavirusit.

… DHE E QEVERIVE

Qeveritë akuzohen gjithashtu nga ekspertët se kanë vepruar shumë ngadalë, me politika të papërshtatshme për të frenuar pandeminë dhe masa sociale që janë të pamjaftueshme për të mbrojtur më të dobëtit. Mosbesimi i qytetarëve tek institucionet, pamundësia e qeverive për të dhënë këshilla të qarta dhe të qarta dhe përhapja e lajmeve të rreme dhe mashtrimeve në rrjetet sociale kanë penguar gjithashtu menaxhimin e urgjencës shëndetësore.

Lexo edhe :  Milioneri Bryan Johnson konsumon 111 pilula çdo ditë

KËSHILLA PËR TË ARDHMEN

Pasi e ka bërë të qartë se çfarë ka shkuar keq gjatë dy viteve të fundit, Lancet bën një pasqyrë të asaj që duhet bërë për të kapërcyer urgjencën aktuale shëndetësore dhe për t’u përgatitur për të ardhmen. Para së gjithash, thekson ai, “duhen përpjekje të koordinuara globale për t’i dhënë fund në mënyrë të drejtë dhe të shpejtë pandemisë së Covid”.

Fjala kyçe për të ardhmen është bashkëpunimi: roli i OBSH-së duhet të forcohet dhe organizata duhet të marrë mbështetjen e komunitetit global. Për të shmangur kërcimet e ardhshme të specieve natyrore (ose derdhjeve) është e nevojshme të rregullohet tregtia e kafshëve shtëpiake dhe të egra; për të shmangur gabimet laboratorike, OBSH duhet të forcojë kontrollet e biosigurisë në laboratorët ku studiohen patogjenët e rrezikshëm.

Së fundi, është thelbësore që çdo vend të ketë një plan të vlefshëm parapandemik (për momentin duket se nuk është kështu) dhe të përforcojë sistemet ekzistuese shëndetësore.

KUSH PERGJIGJE

Raporti bëri që OBSH të kthente hundët, e cila lëshoi ​​një deklaratë përgjigje në të cilën theksoi se raporti i Lancet përmban “disa lëshime dhe keqinterpretime kryesore”. Nga ana e saj, organizata pretendon se ka vepruar me të mirën e aftësisë së saj, duke përditësuar strategjitë e bazuara në evolucionin dhe zbulimet e reja rreth virusit dhe duke treguar rrugën më të mirë përpara për vendet.

Të fundit

Rikthim me gol dhe largim mes duartokitjesh, ja nota e Brojës sipas “SofaScore”

Armando Broja u rikthye të luajë titullar pas shumë kohësh mungesë për shkak dëmtimi dhe udhëhoqi Chelsean drejt fitores...

VIDEO/ Chelsea rikthehet tek fitorja dhe mposht Fulhamin, shënon gol edhe Armando Broja

Chelsea bind në derbin e Londrës ndaj Fulham dhe rikthehet te fitorja në kampionat pas tre javëve. “Blutë” e Londrës diktuan ritmin e sfidë, ndërsa...

Po jep efekt Reforma në Drejtësi? Gjonaj: Pikë kthese për gjithë vendin

“Një gjë është e qartë unë e kam thënë dhe e kam stërthënë në fakt, por ka një gjë të qartë Partia Socialiste, mazhoranca,...

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë për raportet Kosovë-Serbi

Parlamenti Evropian pritet ta miratojë një rezolutë të jashtëzakonshme për marrëdhëniet mes Kosovës dhe Serbisë më vonë këtë muaj, pas sulmit nga një grup...

DASH: S’e kemi verifikuar ende nëse ushtria serbe është tërhequr nga kufiri me Kosovën

Zëdhënësi i Departamentit të Shtetit të Shteteve të Bashkuara, Matthew Miller, ka theksuar se Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë verifikuar ende tërheqjen...

Lajme të tjera

Web TV