Meloni mbështeti Ukrainën, Putin “hakmerret”, i mbyll gazin Italisë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryeministrja e re e Italisë, Giorgia Meloni, pak ditë më parë shprehu mbështjen e saj për Ukrainën.

I menjëhershëm ka qenë edhe ragimi i Moskës, të cilët pezulluan dërgesat e gazit në Itali.

Gjigandi italian i energjisë ‘Eni’ tha se ata ishin informuar për një problem transporti në Austri, çka nënkuptonte se furnizuesi rus nuk do të ishte në gjendje të dërgonte gaz, të paktën deri të hënën.

Pjesa më e madhe e gazit rus të dërguar në Itali kalon në Ukrainë përmes tubacionit të gazit Trans Austria (TAG), në Tarvisio në Italinë veriore në kufi me Austrinë.

Giorgia Meloni, e cila pritet të bëhet kryeministre e Italisë, pak ditë më parë është shprehur  se Putin “kërcënon sigurinë e të gjithë kontinentit evropian” dhe aneksimi i katër rajoneve të Ukrainës “nuk ka asnjë vlerë ligjore dhe politike”.

 


Të fundit

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Lajme të tjera

Web TV