Tragjedi në futbollin indonezian, rreth 129 të vrarë nga përplasjet mes tifozëve

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Të paktën 129 persona kanë vdekur në një rrëmujë në një ndeshje futbolli indonezian, thonë zyrtarët, në një nga katastrofat më të rënda të stadiumeve në botë. Rrëmuja ndodhi pasi policia përdori gaz lotsjellës ndaj përkrahësve të protestuesve.

Rreth 180 u plagosën në përplasjen pasi Arema FC humbi ndaj rivalëve Persebaya Surabaya në Java Lindore. Shefi i ministrit të sigurisë së vendit tha se numri i spektatorëve e tejkaloi kapacitetin e stadiumit me rreth 4,000 njerëz.

Presidenti Joko Widodo ka urdhëruar që të gjitha ndeshjet në ligën më të lartë të Indonezisë duhet të ndalen derisa të përfundojë një hetim, raporton BBC.

Pamjet tregojnë tifozët që vrapojnë në fushë pas fishkëllimës së fundit. Policia më pas hodhi gaz lotsjellës, duke çuar në një rrëmujë të turmës dhe raste mbytjeje, tha Nico Afinta, shefi i policisë në Java Lindore.

“Ishte bërë anarkike. Ata filluan të sulmojnë oficerët, ata dëmtuan makina”, tha ai, duke shtuar se dy oficerë policie ishin në mesin e të vrarëve.

Tifozët e arratisur “dolën në një pikë në dalje. Më pas pati një grumbullim, në procesin e akumulimit pati gulçim, mungesë oksigjeni”, shtoi ai.

Videot në mediat sociale tregojnë fansat duke u kapur mbi gardhe për të shpëtuar. Policia u përpoq të ndalonte tifozët që hynin në fushë

 

FIFA, organi qeverisës botëror i futbollit, deklaron se asnjë “gaz i kontrollit të turmës” nuk duhet të merret ose përdoret nga stjuardët ose policia në ndeshje.

Shoqata e futbollit indonezian (PSSI) tha se kishte nisur një hetim, duke shtuar se incidenti kishte “njollosur fytyrën e futbollit indonezian”.

Dhuna në ndeshjet e futbollit nuk është e re në Indonezi dhe Arema FC dhe Persebaya Surabaya janë rivalë prej kohësh.

Lexo edhe :  “Juve, nis revolucioni”/ Titujt kryesorë të mediave sportive

Tifozëve të Persebaya Surabaya iu ndalua blerja e biletave për ndeshjen për shkak të frikës nga përplasjet. Por shefi i Ministrit të Sigurisë Mahfud MD postoi në Instagram se ishin shitur 42,000 bileta për ndeshjen në stadiumin Kanjuruhan, i cili ka një kapacitet prej 38,000 vendesh.


Të fundit

Zhdukja e Ervis Martinajt: Rrumbullaku: Jemi në rrugë të mbarë për zgjidhjen e misterit

Kreu i Policisë së Shtetit Muhamet Rrumbullaku u pyet nga gazetarët paraditen e sotme edhe në lidhje me fatin...

Kupa e Botës/ Sot nis faza me eliminim direkt, Holanda dhe Argjentina synojnë kualifikim

Ka përfunduar faza e grupeve në Kupën e Botës, por pa humbur fare kohë do të nis ajo e eliminimit direkt. Pasi janë mësuar të...

Çmendi serbët në stadium/ Rrëfimi prekës i Xhakës: Babai vuajti 3 vjet e gjysmë në burgje

Granit Xhaka sot u shndërrua sërish në hero të shqiptarëve të Kosovës pasi bashkë me kombëtaren e Zvicrës ia doli ta mposhte dhe eliminonte...

Dhunë më 6 dhjetor? Drejtori i policisë: Nuk ka asnjë informacion për ngjarje të tilla

Drejtori i Përgjithshëm i Policisë, Muhamet Rrumbullaku, ka siguruar se policia do të garantojë mbarëvajtjen e çdo proteste që do të bëhet më 6...

Lajme të tjera

Web TV