Zbulohet portreti i mbretit Charles që do të shfaqet në monedhat britanike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Zbulohet portreti i mbretit Charles që do të shfaqet në monedhat britanike pas vdekjes së mbretëreshës Elizabeth.

Sipas BBC, monedhat e reja mbajnë portretin e monarkut britanik pa kurorë dhe në profilin e majtë, në ndryshim nga portreti i monarkut të mëparshëm.

Monedhat e para me portretin e ri do të jenë 50 cent dhe do t’u jepen koleksionistëve nga Royal Mint brenda pak javësh, ndërkohë që publiku që do të fillojë t’i përdorë deri në fund të vitit. Mbreti Charles dha miratimin e tij për portretin dhe madje u shpreh shumë i kënaqur me rezultatin.

 

Monedhat e reja do të dalin së bashku me rreth 27 miliardë monedha me portretin e Mbretëreshës, të cilat do të pranohen për disa vitet e ardhshme.

  • foto galeri
  • foto galeri


Të fundit

Incident në zyrën e PD-së, përjashtohen nga primaret dy kandidatët në Kurbin

Dy kandidatë e PD në primaret e Kurbinit, Edmon Shkoza dhe Alfred Dajci janë përjashtuar nga zgjedhjet brenda partisë. Ka...

Ambasada e SHBA paralajmërim për “trazira” në datën 6 dhjetor

Deklaratat e Partisë Demokratike se protesta e 6 dhjetorit është vetëm sensibilizuese e zotimeve se tubimi do të jetë paqësor nga fillimi në fund,...

Shpallen pronat e regjistruara në Vuno, Dhërmi dhe Lukovë

Procesi i Regjistrimit fillestar të pronave në Jug po shkon drejt përfundimit. 𝐍𝐠𝐚 𝐝𝐢𝐭𝐚 𝐞 𝐡𝐞𝐧𝐞, 𝐧𝐞 𝐕𝐮𝐧𝐨, 𝐃𝐡𝐞𝐫𝐦𝐢 𝐝𝐡𝐞 𝐋𝐮𝐤𝐨𝐯𝐞 𝐝𝐨 𝐭𝐞 𝐚𝐟𝐢𝐬𝐡𝐨𝐡𝐞𝐧 𝐩𝐞𝐫...

I bëri serbët të flasin me “vete”, tifozja shqiptare: Më ndryshuan vendin, u ankuan te…

Ndeshja Zvicër – Serbi, rezervoi atë që të gjithë prisnim, emocione të forta, patriotizëm dhe në fund rezultat pozitiv. Përpos asaj që ndodhi në...

VIDEO/ Mbrojtësi i Uruguait shpërthen pas eliminimit: “Janë një tufë hajdutash”

Jose Maria Gimenez, mbrojtësi i Uruguajit, shpërtheu në akuza kundër FIFA-s pas ndeshjes, që skuadra amerikano-latine fitoi ndaj Ganës 2-0, por që  ky rezultat...

Lajme të tjera

Web TV