Balla kujton ditën e ribashkimit të Gjermanisë: Nivel historik i marrëdhënieve mes nesh

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste Taulant Balla ka kujtuar ditën e ribashkimit të Gjermanisë.

Përmes një postimi në rrjetin social facebook Balla deklaron se sot Gjermania dhe Europa festojnë Ditën e Bashkimit Gjerman, një ndër kapitujt më të bukur të historisë së popullit dhe shtetit gjerman.

Sipas Ballës sot është një ditë po aq e bukur edhe për t’i shprehur mirënjohjen tonë për gjithçka që Gjermania ka bërë për Shqipërinë, në gjithë këto vite, duke nënvizuar faktin shumë domethënës se Gjermania rënditet e para me mbështetjen e drejtpërdrejtë shumëplanëshe akorduar Shqipërisë.

Sot Shqipëria dhe Gjermania kanë nivelin më të lartë historik të marrëdhënieve të shkëlqyera dypalëshe dhe në kuadër të organizatave ku dy vendet tona aderojnë.

Postimi i plotë Taulant Balla:

⚫️🔴🟡 Sot Gjermania dhe Europa festojnë Ditën e Bashkimit Gjerman, një ndër kapitujt më të bukur të historisë së popullit dhe shtetit gjerman. Kjo është një ditë e paharrueshme e fitores së lirisë dhe demokracisë, jo vetëm për Gjermaninë, por mbarë Europën.

Sot është një ditë po aq e bukur për t’i shprehur mirënjohjen tonë për gjithçka që Gjermania ka bërë për Shqipërinë, në gjithë këto vite, duke nënvizuar faktin shumë domethënës se Gjermania rënditet e para me mbështetjen e drejtpërdrejtë shumëplanëshe akorduar Shqipërisë.

Sot Shqipëria dhe Gjermania kanë nivelin më të lartë historik të marrëdhënieve të shkëlqyera dypalëshe dhe në kuadër të organizatave ku dy vendet tona aderojnë. Gjermania mbështet fuqimisht anëtarësimin sa më shpejtë të Shqipërisë në BE.

Sot duhet ritheksuar domosdoshmëria e rritjes së bashkëpunimit ekonomik, sepse ne vlerësojmë se modeli transformues, po ashtu dhe modeli i suksesshëm në kulturën e sipërmarrjes të sektorit privat në Gjermani, janë një mundësi por edhe edhe një kërkesë legjitime, për të kërkuar më shumë prezencë të kompanive gjermane në Shqipëri.

Lexo edhe :  Gazetari ‘shpërthen’ ndaj shqiptarëve: Vijnë me rrobat e trupit dhe ngasin Lamborghini

GËZUAR DITËN E BASHKIMIT GJERMAN!

🇦🇱🤝🇩🇪


Të fundit

Vuçiç nuk merr pjesë? Rama për samitin e BE: Do vijë, nuk ka rrugë tjetër!

Teksa po mban një bashkëbisedim me gazetarë para samitit të BE me Ballkanin e Hapur, kryeministri Edi Rama është...

“Ka ndonjë lek nga BE, apo vetëm foto”, Rama i përgjigjet qytetarit

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve lidhur me samitin në Tiranë mes BE dhe Ballkanit Perëndimor. Një qytetar e ka pyetur Ramën nëse BE...

Presidenti Begaj uron Forcat e Armatosura në 110-vjetorin e tyre: Përjetë mirënjohës

Presidenti Bajram Begaj me anë të një postimi në Facebook ka shprehur urimin e tij për 11-vjeotrin e Forcave të Armatosura të vendit. Begaj shkroi...

Dha frymën e fundit në fushë, i jepet sot lamtumira futbollistit 17-vjeçar në Kosovë

Ish-futbollisti i Trepçës ’89, Erion Kajtazi, që vdiq dje si pasojë e një arresti kardiak, do të varroset sot. Lajmin e ka bërë të ditur...

100 vjet marrëdhënie Shqipëri-SHBA, Yuri Kim: Është një nder i veçantë të shërbej këtu

Si sot, më 4 dhjetor 1922, i dërguari i parë i SHBA në Shqipëri, Ulysses Grant-Smith i paraqiti letrat e tij kredenciale qeverisë së...

Lajme të tjera

Web TV