test

Angela Merkel merr çmimin e OKB-së për refugjatët, mirënjohje për ish-kancelaren gjermane

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

UNHCR, Agjencia e OKB-së për Refugjatët, njoftoi sot se Angela Merkel, ish-Kancelarja Federale e Gjermanisë, do të marrë çmimin e UNHCR 2022 për Refugjatët Nansen. Kështu lexojmë në faqen e vetë agjencisë së OKB-së.

Nën udhëheqjen e Merkelit, Gjermania mirëpriti më shumë se 1.2 milionë refugjatë dhe azilkërkues në 2015 dhe 2016, në kulmin e konfliktit në Siri dhe ndërsa dhuna e tmerrshme shpërtheu edhe në vendet e tjera, tha UNHCR.

Në atë kohë, Merkel konsideroi se ishte “një situatë që testoi vlerat tona evropiane siç kishte ndodhur rrallë herë më parë” dhe se “ishte as më shumë e as më pak një detyrë humanitare”.

Merkel u kërkoi homologëve të saj gjermanë që të refuzojnë nacionalizmin përçarës dhe në vend të kësaj u kërkoi atyre të jenë “të sigurt në vetvete dhe të lirë, të dhembshur dhe mendjehapur”.

 

Filippo Grandi, Komisioneri i Lartë i OKB-së për Refugjatët, vlerësoi vendosmërinë e ish-kancelares për të mbrojtur azilkërkuesit dhe për të mbrojtur të drejtat e njeriut, parimet humanitare dhe të drejtën ndërkombëtare. Çmimi Nansen, i dhënë çdo vit, u krijua në vitin 1954 për nder të Komisionerit të parë të Kombeve të Bashkuara për Refugjatët, eksploruesit norvegjez të Arktikut dhe humanitarit Fridtjof Nansen (1861-1930). Merkel do ta marrë çmimin në Gjenevë më 10 tetor.

 

Të fundit

Hotelet në informalitet/ 2.3 mln turistë në 4 muaj, vetëm 13% të deklaruar

Më shumë të huaj që vizitojnë vendin tonë po flenë në strukturat akomoduese. Të dhënat e fundit të INSTAT,...

Ngriti skemë mashtruese me TVSH/ Ja sa vite burg do të vuajë 46-vjeçari Erion Berberi

Gjykata e Sarandës ka dënuar me 6 vjet heqje lirie 46-vjeçarin nga Tirana, Erion Berberi. Vendimi është dhënë 4 ditë më parë nga Gjyqtari Mikel...

Shpallet qeni më i ‘shëmtuar’ në botë, ja shpërblimi që mori pronarja

Një qen në SHBA është titulluar si më i shëmtuari në botë. “Wild Thang” që është 8 vjeç e ka fituar garën për Qenin më...

Tri zakone të praktikuara nga çiftet më të lumtura

Shumë çifte që janë të zënë bëhen të pakënaqur dhe të largët, sepse çdo gjë tjetër ka përparësi mbi marrëdhënien e tyre. Ata shpesh humbasin...

Kapen me sasi të madhe droge dhe armë, arrestohen 4 shqiptarë dhe 1 italian

Një 41-vjeçar italian dhe 4 shqiptarë janë arrestuar nga policia italiane e Barit, të gjithë përgjegjës për trafikim të lëndëve narkotike, tre prej shqiptarëve...

Lajme të tjera

Web TV