“Brenda” mendjes së Putinit, a do ta tërheqë këmbëzën e “katastrofës?”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

“A do ta tërheqë presidenti Vladimir Putin këmbëzën e armës bërthamore?”, titullohet një artikull në gazetën amerikane Washington Post.

Për vëzhguesit e Kremlinit që përpiqen të deshifrojnë kërcënimet bërthamore të liderit rus, nëse ai thjesht po bën bllof, nuk ka asnjë pyetje më të vështirë dhe urgjente.

Për momentin, analistët besojnë se rreziku i përdorimit të arsenalit më të madh bërthamor në botë mbetet i ulët.

Për CIA-n, nuk ka shenja të një sulmi të afërt bërthamor rus. Megjithatë, zotimet e liderit rus për të përdorur “të gjitha mjetet në dispozicion” për të mbrojtur Rusinë ndërkohë që lufta në Ukrainë është duke u ndezur, po merren shumë seriozisht.

Dhe pretendimi i tij të premten se Shtetet e Bashkuara “krijuan një precedent” duke hedhur bomba atomike në Luftën e Dytë Botërore nxitën më tej frikën e përdorimit bërthamor.

Shtëpia e Bardhë ka paralajmëruar Rusinë për “pasoja katastrofike nëse Putin përdor energjinë bërthamore. Vëzhguesit e Kremlinit përpiqen me padurim të kuptojnë lëvizjet e tij, por theksojnë se nuk mund të jenë të sigurt se çfarë po mendon apo edhe nëse është i arsyeshëm dhe i mirëinformuar.

Ish-agjenti i KGB-së ka dëshirën dhe oreksin e tij për rrezik dhe agresion. Është e vështirë, madje edhe për agjencitë perëndimore të inteligjencës me satelitë spiun, të thonë nëse Putini po bën bllof apo në fakt synon të thyejë tabunë bërthamore.

“Ne nuk shohim asnjë provë sot në inteligjencën amerikane se ekziston një rrezik i menjëhershëm i përdorimit të armëve taktike bërthamore”, tha drejtori i CIA-s, William Burns për CBS News.

“Ajo që duhet të bëjmë është ta marrim seriozisht, të shikojmë për shenja të përgatitjes së vërtetë,” shtoi ai. Për vëzhguesit e Kremlinit, lëvizjet e ardhshme të Putinit janë një enigmë pjesërisht sepse ata nuk e shohin se si fuqia bërthamore mund të ndihmojë në mënyrë të konsiderueshme zëvendësimin e humbjeve ushtarake të Rusisë në Ukrainë.

Trupat ukrainase nuk përdorin shumë tanke për të shkatërruar forcat ruse dhe ndonjëherë luftimet janë jetëshkurtër kryesisht në fshatra. Pra, çfarë mund të synojnë forcat bërthamore ruse me një rezultat fitues?

“Armët bërthamore nuk janë një shkop magjik,” vë në dukje Andrei Baklitskiv, një shkencëtar në Institutin e OKB-së për Kërkimin e Çarmatimit, i cili është i specializuar në rrezikun bërthamor.

“Nuk është diçka që thjesht e përdorni dhe zgjidh të gjitha problemet tuaja”, shton ai.

Analistët shpresojnë që tabuja rreth armëve bërthamore të jetë një dekurajues. Shkalla e tmerrshme e vuajtjeve njerëzore në Hiroshima dhe Nagasaki pas shkatërrimit të qyteteve japoneze nga bomba atomike më 6 dhe 9 gusht 1945 nga SHBA, është një argument i fortë kundër përdorimit të përsëritur të armëve të tilla. Këto sulme shkaktuan vdekjen e 210,000 njerëzve.

Asnjë vend nuk ka përdorur armë bërthamore që atëherë. Analistët spekulojnë se edhe Putini mund të luftojë për t’u bërë lideri i parë botëror që nga Presidenti i SHBA-së Harry Truman, i cili do të përdorë armët bërthamore.

“Është ende tabu në Rusi të kalosh atë vijë”, thotë Dara Mashikot, një studiuese politikash në institutin kërkimor RAND Corp dhe një ish-analiste e aftësive ushtarake ruse në Departamentin e Mbrojtjes të SHBA.

Lexo edhe :  Braktisi Londrën, rrëfimi i shkrimtares britanike: Në Tiranë gjeta paqen e dëshiruar

“Ky është një nga vendimet më të mëdha në historinë e njerëzimit,” thekson Baklitskiv. Një reagim i tillë mund ta kthejë Putinin në një paria globale.

“Thyerja e tabusë bërthamore, të paktën, do të impononte izolim të plotë diplomatik dhe ekonomik të Rusisë”, vlerëson Siddharth Kaushal, një studiues në Institutin Mbretëror të Shërbimeve të Bashkuara në Londër , i specializuar në mbrojtje dhe siguri.

Armët bërthamore me rreze të gjatë që Rusia mund të përdorë në një konflikt të drejtpërdrejtë me Shtetet e Bashkuara janë gati për betejë. Por stoku i tij i kokave me rreze më të shkurtër, të ashtuquajturat armë taktike që Putini mund të joshet t’i përdorë në Ukrainë, nuk janë, theksojnë analistët.

“Të gjitha këto armë janë të ruajtura,” shpjegon Pavel Podvig, një tjetër studiues i lartë i specializuar në armët bërthamore në institutin e ekspertëve të OKB-së për çarmatimin në Gjenevë.

“Duhet t’i nxirrni nga streha, t’i ngarkoni në kamionë” dhe më pas t’i “martoni” me raketa apo sisteme të tjera dërgese”, thekson ai. Rusia nuk ka publikuar listën e plotë të armëve të saj taktike bërthamore dhe aftësive të tyre. Putin mund të urdhërojë fshehurazi përgatitjen e tyre për përdorim të befasishëm.

Por heqja e armëve nga magazinimi është gjithashtu një taktikë që Putini mund të përdorë për të rritur presionin pa i përdorur ato. Ai do të kishte pritur që satelitët amerikanë të zbulonin aktivitetin dhe ndoshta shpresonte që zhveshja e “dhëmbëve” të tij bërthamore mund të trembte fuqitë perëndimore që mbështesin Ukrainën.

“Kjo do të luante një rol të madh për rusët…çdo përshkallëzim i jep palës tjetër një kërcënim, por (gjithashtu) një kornizë për të negociuar me Rusinë,” tha Kaushal.

Analistët presin gjithashtu që të ketë edhe përshkallëzime të tjera, duke përfshirë shtimin e inkursioneve ruse në Ukrainë duke përdorur armë jo-bërthamore.

“Unë nuk mendoj se do të ketë ndonjë surprizë nga pala ruse,” tha Nikolai Shokov, i cili mori pjesë në negociatat e kontrollit të armëve kur punonte për ministrinë e jashtme të Rusisë dhe tani ndodhet në Qendrën për Çarmatimin dhe Mospërhapjen në Vjenë .

“Vendimi për të vrarë me gjakftohtësi dhjetëra e qindra mijëra njerëz është një vendim mizor,” tha ai.

Putini mund të shpresojë se vetëm kërcënimet do të ngadalësojnë furnizimet perëndimore të armëve në Ukrainë dhe do të japin kohë për të trajnuar 300,000 trupa shtesë që ai po mobilizon, duke shkaktuar protesta dhe tensione.

Por nëse Ukraina vazhdon të frenohet nga pushtimi dhe Putini e gjen veten të paaftë për të mbajtur nën kontroll atë që ka kapur, analistët i frikësohen një rreziku në rritje që ai të vendosë se opsionet e tij jo-bërthamore po mbarojnë.

“Ai po tregon se dëshiron të fitojë luftën sipas kushteve të tij”, “Jam shumë i shqetësuar se ku do të na çojë kjo”,  tha studiuesi Massicot i Institutit RAND.


Të fundit

Shqipëria lë pas vendet e botës, Rama: Rritja më e madhe e turizmit nga viti 2019

Kryeministri Edi Rama ka thënë se Shqiëpria është e para për rritjen e turizmit krahasuar me vitin 2019, kur...

VIDEO/ Publikoi SMS me Neymar, Fero i jep fund martesës me Arbenitën?

Neymar ka krijuar një trend viral të TikTok të cilit së fundmi i është bashkuar edhe Arbnita Ismajli. Por gjat ëkëtij trendi modelja ka...

Me parulla komuniste dhe foton e Enver Hoxhës, nostalgjikët e diktatorit kryejnë homazhe

Shqipëria feston sot ditën e Çlirimit, teksa përkujtohen dëshmorët që kanë dhënë jetën për liri. Si çdo vit, nostalgjikët ndaj diktatorit Enver Hoxha kanë marrë...

Vdes piloti legjendar grek, i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore

Ka humbur jetën në moshën 102-vjeçare i mbijetuari i fundit i Luftës së Dytë Botërore, Kostantinos Hatzilakos. Lajmi ka shkaktuar trishtim në komunitet. 102-vjeçari ishte një...

Ambasada amerikane uron Festën e Çlirimit: Kujtesë për sakrificat e popullit shqiptar

Ambasada amerikane në Tiranë ka uruar sot festën e Çlirimit nga pushtimi nazist. Me një mesazh në “Facebook”, ambasada shprehet se ky rast shërben si...

Lajme të tjera

Web TV