Gjermania do të mbyllë termocentralet me qymyr deri në vitin 2030

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kompania gjermane e energjisë RWE do të ndalojë djegien e qymyrit deri në vitin 2030, duke kursyer 280 milionë tonë metrikë të emetimeve të gazeve serrë që ndryshojnë klimën.

Qeveria argumenton se kjo është e nevojshme për të garantuar sigurinë energjetike mes pasojave të sulmit të Rusisë ndaj Ukrainës.

Njoftimi i RWE nxit përpjekjet e qeverisë gjermane për të çuar përpara afatin për heqjen graduale të përdorimit të qymyrit me tetë vjet, si pjesë e objektivit të vendit për t’i dhënë fund emetimeve të gazrave serrë deri në vitin 2045.

Paralelisht me heqjen e qymyrit, RWE tha se do të zgjerojë prodhimin e energjisë së rinovueshme dhe do të ndërtojë termocentrale me gaz të aftë për të djegur hidrogjen.

Vendimi për ndalimin e djegien së qymyrit do të përshpejtojë mbylljen e disa prej termocentraleve më ndotëse të Evropës.


Të fundit

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Urim për 110-vjetorin e Pavarësisë/ Flamuri ynë “valëvitet” në faqen e institucionit grek

Greqia u është bashkuar vendeve që kanë uruar Shqipërinë për ditën e Pavarësisë. Ka qenë ministria e Jashtme e Greqisë, që ka shprehur urimet...

Lajme të tjera

Web TV