Ka shumë mbeturina (gjithashtu) në Hapësirë: çfarë rrezikojmë?

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qindra miliona mbeturina notojnë në hapësirë: nga vijnë? Dhe pse është e rëndësishme të flasim për qëndrueshmërinë hapësinore?

Nuk mjaftoi që ne të ndotnim planetin tonë: për rreth pesëmbëdhjetë vjet kemi filluar të mbushim hapësirën me mbeturina, ku notojnë mbetjet e satelitëve, raketave ndihmëse dhe armëve kundër satelitore (ASAT). Sipas Orbital Debris Quarterly News të NASA-s, në shkurt të këtij viti, pjesa më e madhe e mbeturinave hapësinore po mbërrinte nga Rusia, SHBA dhe Kina. Por si arritën të gjitha këto mbeturina atje dhe pse është e rëndësishme të ndalohet prodhimi i tyre?

Sipas Forcave Hapësinore të SHBA-së, në nëntor 2021, mbi 19,000 mbeturina hapësinore të identifikueshme orbituan rreth planetit tonë, shumica prej tyre të paktën 10 centimetra të mëdha; objektet e paidentifikuara mund të jenë qindra milionë.

NGA VIJNË MBETURINAT

Gërshetimi aktual i hapësirës përbëhet kryesisht nga fragmente satelitësh, raketash, sondash dhe mbeturinash që rrjedhin nga misionet; akumulimi i parë i vërtetë i mbeturinave ndodhi në vitin 2007, kur sateliti kinez i motit FengYun-1C u shkatërrua qëllimisht në një provë të armëve antisatelitore. Ata më pas ndihmuan në rritjen e mbeturinave hapësinore, fillimisht një përplasje midis dy satelitëve – Iridium-33 dhe Kosmos-2251 – në vitin 2009, dhe më pas një tjetër provë armësh anti-satelitore të kryer nga Rusia në 2021, kur Kosmos-1408 u shpërbë, me mbi dy tonë. në peshë. Secila prej këtyre ngjarjeve kontribuoi në ndotjen e hapësirës me të paktën një mijë copë hekurishte.

RREZIQET

Plehrat hapësinore jo vetëm që përbëjnë një rrezik fizik për satelitët aktivë në orbitën e Tokës, të cilët mund të dëmtohen nga ndikimi (siç ndodhi vitin e kaluar në Canadarm 2, stacioni hapësinor ISS u godit dhe u plagos nga një fragment i paidentifikuar), por edhe për vrima e ozonit, e cila mund të zvogëlohet nga kimikatet e prodhuara gjatë djegies së pjesëve të satelitëve që digjen ndërsa rihyjnë në atmosferë.

Lexo edhe :  Horoskopi ditor, e shtunë 3 dhjetor 2022!

Në një këndvështrim më të gjerë, shpjegon Fondacioni Secure World, një hapësirë ​​plot me mbeturina në fakt nuk mund të vizitohej ose të përdorej për qëllime të sigurisë kombëtare, vëzhgimit të tokës, telekomunikacionit, eksplorimit shkencor ose zhvillimit ekonomik.

PARASHIKIMET PËR TË ARDHMEN

Sipas raporteve nga Organizata për Bashkëpunim dhe Zhvillim Ekonomik (OECD), disa studime parashikojnë se në vitet e ardhshme rreziku i përplasjeve midis mbeturinave hapësinore dhe satelitëve do të rritet ndjeshëm: më i fundit, në vitin 2018, vlerëson se në 20 vitet e ardhshme – në një plejadë prej 1000 satelitësh në një lartësi prej 1200 km – rreziku i një sateliti me brez të gjerë prej 200 kg dhe i një fragmenti 1 deri në 10 cm të madh do të përplasen tetë herë, nga 11% në 90%.

PASTRIMI I HAPËSIRËS

Për të gjitha këto arsye është thelbësore të fillojmë të flasim për qëndrueshmërinë hapësinore. Si? Një hap i parë u ndërmor nga SHBA, të cilat këtë vit njoftuan ndalimin e testimit të armëve anti-satelitore që mund të krijonin mbeturina hapësinore.

Nëse ndalimi i krijimit të mbetjeve të reja hapësinore është i mundur, është shumë më komplekse të largohen mbetjet tashmë të pranishme: sipas OECD-së ky proces përplaset me vështirësitë teknologjike, ekonomike dhe gjeopolitike. Në fakt, projektimi dhe lëshimi i pajisjeve për heqjen e mbeturinave hapësinore nuk është vetëm shumë i shtrenjtë dhe i rrezikshëm (në rast të dështimit nuk do të bënim gjë tjetër veçse të krijonim më shumë mbeturina hapësinore), por edhe delikate nga pikëpamja gjeopolitike, pasi mbeturinat mund të përfundojnë në duart e gabuara të një armiku, i cili mund të merrte të dhëna të ndjeshme. Për këtë, këshillon OECD, vendet duhet të kufizohen në heqjen e vetëm satelitëve të tyre ose të aleatëve nga hapësira.


Të fundit

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Mediat e huaja shkruajnë për incidentin e Berishës: Goditet me grusht lideri i opozitës

Lajmi i samitit BE-Ballkani Perëndimor ka fituar vëmendje mediatike edhe nga mediat e huaja, por vëmendje mediake të madhe ka fituar edhe incidenti që...

Uniformat blu reagojnë për sulmin fizik ndaj Berishës

Drejtoria Vendore e Policisë Tiranë Në lidhje me incidentin e ndodhur në orën 12:25, në tubimin e organizuar ditën e sotme, gjatë të cilit shtetasi...

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes protestuesve.   BASHA: Dënoj ashpërsisht sulmin...

Lajme të tjera

Web TV