Reforma territoriale, grupimi Alibeaj propozon 94 bashki

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Shqipëria duhet të ndahet në 94 bashki, nga 61 që ka harta aktuale, ndërsa 12 qarqet të kthehen në një numër më të vogël rajonesh.

Ky ishte propozimi i demokratëve të grupimit Alibeaj në Komisionin e posaçëm Parlamentar për reformën zgjedhore. “Propozojmë të shtohen 33 bashki dhe të hiqet nocioni i qarkut. Të bëhet me gjashtë ose tre rajone”, tha Agron haxhi. Argumentet e ekspertëve të opozitës nuk i bindën përfaqësuesit e maxhorancës, qasje e cila shkaktoi debat. “Unë nuk kam pyetje dhe nuk ma detyron Agron, unë kam vetëm një gjykim. Prisja shumë më tepër shifra se sa emra komunash”, tha Denaj. “Çdo lloj intimidimi nga ju është qesharak për të mos thënë jo në respekt të punës së ekspertëve. Unë ju bëj thirrje t’i thërrisni arsyes. Janë bashki të propozuara nga ne për t’i shërbyer qytetareve shqiptar”, u shpreh Çupi. Pavarësisht debateve, pyetja që lindi ishte nëse shumica do të japë votat për të ndryshuar ndarjen territoriale, përgjigjja e së cilës duket se i shpëtoi para kohe bashkëkryetares socialiste. “Me këtë ndarje të re territoriale të propozuar nga ju si ekspert, garantoni qëndrueshmëri financiare të njësive të reja? Sepse kjo është fjala juaj pas disa vitesh. Megjithëse s’ka për t’u provuar”, u shpreh Denaj. Një raport, në përfundim të komisionit do e paraqesë dhe mazhoranca, e cila e ka bërë të qartë më herët qëndrimin që nuk preferon ndryshime, ndryshe nga demokratët që kërkojnë shtimin e numrit të bashkive në 94.


Të fundit

Basha dënon sulmin fizik ndaj Berishës: Kjo ngjarje duhet të hetohet

Lulzim Basha ka reaguar ndaj sulmit të Sali Berishës, që u godit sot nga një shtetas që hyri mes...

Lajm i fundit/ Bordi i Transparencës ul me tre lekë çmimin e naftës

Vendimet e Bordit të Transparencës në datë 6 Dhjetor 2022 kanë ndryshime të çmimit nga ai i përcaktuar në mbledhjen e fundit. Referuar të dhënave...

Gola dhe kërcime, Roy Keane tërbohet me lojtarë brazilian: “Ishte mungesë respekti, turp”

Gola, emocione, spektakël, Brazil dhuroi show, por jo të gjithë e kanë shijuar festën e tyre. Neymar me shokë u kujdesën që pas çdo...

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj Berishës: U skandalizuam, presim hetime të plota

SHBA reagon ashpër për sulmin ndaj kreut të PD-së Sali Berisha. Një zëdhënës i ambasadës së SHBA deklaroi  se askush nuk duhet sulmuar sepse ushtron...

Dhunoi Sali Berishën, i riu me dëmtime të mëdha tek Trauma, vuante nga shëndeti mendor

Gert Shehu 31vjeç është autori që goditi me grusht Sali Berishën gjatë protestës së Partisë Demokratike. Ai ka përfunduar në spitalin e Traumës në Tiranë për...

Lajme të tjera

Web TV