Hakerët rusë nisin fushatën shkatërruese “SHBA offline”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Një grup hakerash pro-Vladimir Putin kanë njoftuar planet për të bërë sulm masiv në faqet zyrtare të internetit të SHBA-së gjatë tre ditëve të ardhshme.

Një postim në Twitter që tregon pamjet e ekranit të veprimeve të planifikuara, që titullohet “SHBA OFFLINE: F**K NATO”, listohen disa nga objektivat duke përfshirë faqet e internetit shtetërore dhe federale.

Për secilën nga faqet e internetit, hakerët kanë detajuar se si planifikojnë të ndërpresin shërbimet. Ata synojnë të bllokojnë faqen kryesore të internetit për disa prej autoriteteve, duke “thyer edhe të gjitha shërbimet online”. Planet u ndanë në Telegram nga një grup hakerësh pro-Kremlinit i quajtur Killnet, i cili tashmë ka shënjestruar infrastrukturën online të disa qeverive perëndimore këtë vit.

Duke folur për grupin në shtator, eksperti i haktivizmit Stefan Soesanto i tha Politico:

“Shumë në Rusi i shohin ata si një hero. Qëllimi i Killnet është të bëjë evropianët të paguajnë për mbështetjen e tyre të qartë të Ukrainës dhe të ndëshkojë qeveritë perëndimore për ndjenjat e tyre anti-ruse,” shtoi Soesanto, një studiues në Qendrën për Studime të Sigurisë në ETH Cyrih.

Sulmi i tyre më i profilit të lartë ishte në maj gjatë konkursit të këngës në Eurovizion, pasi Rusia u ndalua të konkurronte për shkak të luftës ilegale të Putinit në Ukrainë. Në përgjigje të ndalimit, grupi i hakerëve provoi një sulm DDoS, i cili u pengua nga autoritetet italiane.

Faqja publike e shërbimit të sigurisë ishte shkurtimisht e padisponueshme për periudha me ndërprerje në mëngjes, por tani është kthyer në internet – me incidentin të zgjidhur. Shkaku i problemit po shqyrtohet por u konsiderua si një ndërprerje e vogël, kupton agjencia e lajmeve PA.

Lexo edhe :  Refuzoi të martohej me një të moshuar, babai vret vajzën

Uebsajti besohet se i është nënshtruar një sulmi të shpërndarë të mohimit të shërbimit (DDoS), i cili kërkon të prishë një sajt duke e përmbytur atë me trafik në internet, në një përpjekje për ta shkëputur atë jashtë linje. Kuptohet që asnjë informacion sensitiv nuk është mbajtur ose lidhur me faqen e internetit dhe asnjë e dhënë nuk ka humbur. Anonim Rusia, thuhet se është një grup hakerësh pro-rusë, me sa duket ka marrë përgjegjësinë për sulmin, por nëse ata qëndrojnë pas tij nuk është verifikuar ende.


Të fundit

“Mirë se vini në Shqipëri, bukë, kripë dhe…”/ Berisha mesazh europianëve për protestën

Kreu i PD, Sali Berisha ka reaguar lidhur me protestën që do të zhvillohet më 6 dhjetor. Në një postim...

VIDEO/ Argjentina mposht Australinë dhe do të përballet me Holandën në çerekfinale

Argjentina fitoi 2-1 ndaj Australisë dhe siguroi kualifikimin në çerekfinalet e Kupës së Botës, raund në të cilin do të përballet me Holandën për...

‘U burgos 3 herë për dhunë’, rrëfimi i 54-vjeçares që kërcënohet nga burri

Emisioni “Review” në Euronews Albania ka sjellë historinë e një gruaje në Kukës, ndaj së cilë është ushtruar dhunë për 30 vite nga bashkëshorti...

Vrasja e gruas shtatzënë/ Mjeku tregon nëse mund të shpëtohej foshnja

Mjeku Astrit Bimbashi deklaroi se nga ana praktike, do të ishte e pamundur që mjekët të ndërhynin pas vrasjes së gruas shtatzënë, Hamide Magashi,...

Fundi i krizës energjetike në Evropë është në horizont

Nuk ndodh shpesh që unë të jap lajme të mira, por gjykoj se këta parashikues ka të ngjarë të jenë më shumë pesimistë sesa...

Lajme të tjera

Web TV