“Jam kundër që Meta të kandidojë për Tiranën”/ Shehi: Duhen emra të rinj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kryetari i LZHK-së, Dashamir Shehi ndërsa ka qenë i ftuar në një emision televiziv ka folur në lidhje me zgjedhjet e ardhshme që do të mbahen vitin e ardhshëm.

Ai tha së është herët për të folur me emra, por kundërshtoi kandidaturën e Ilir Metës për kryetar të Bashkisë së Tiranës.

Shehi  shtoi se opozita sot ende vazhdon të ketë probleme, ndërsa vendi ka nevojë për emra të rinj që të përfaqësojnë popullin.

“Është shpejt për të folur për emra, ne flasim për modalitete. Të gjejmë një kandidat të përbashkët.

Cfarë na bashkon ne të gjthë bashkë? Lufta kundër PS, kësaj qeverise, Edi Ramës, na bashkon që të dalim me një kandidat të përbashkët.

Ka emra sa të duash. Edhe ne e kemi një emër. Duhet të sqarojmë një skemë si funksionin, jo të ngremë një zhurmë. Mendoj se mund te gjejme njerëz serioz kur ti nënshtrohemi rregullave demokratike. Nuk jam dakord që Ilir Meta të jetë për Tiranën, kryetarët e partive nuk duhet të jenë, mendoj që edhe vetë Meta nuk është dakord. Një njëri që ka qenë president nuk mund të bëhet kryetar bashkie. Duhen emra të rinj.

E vetmja shpresë janë këta të rinj, po u rrotulluan të njëjtët personazhe nuk ka vlerë. Të jemi të gjithë bashkë në tribunë që të ndjekim këtë kandidatë.

Ne nuk dakordësohemi nga dëshira, dashuria. Ne dakordësohemi se kemi një hall të përbashkët. Primaret janë një hap përpara drejt demokratizimit të PD, por primaret bëhen per PD , jo për partinë time. Te gjithë ti nënshtrohen një sondazhi shkencor, dhe ajo  e nxjerr 90%, se kush është më i pranueshem për qytetarët,” tha Shehi.


Të fundit

Veliaj: Lajm i mirë biletimi elektronik! Krijimi i sistemit të koordinuar të transportit

Lëvizshmëria dhe sfidat aktuale të qarkullimit në kryeqytet, por edhe perspektivat e mobilitetit alternativ, ishin fokusi i takimit të...

Lajmi i fundit/ Ndërron jetë tragjikisht në fushë futbollisti 16-vjeçar i Trepça ’89

Një ngjarje e rëndë, por edhe e hidhur për futbollin kosovar ka ndodhur këtë të shtunë. Një lojtar junior i Trepça ’89 është ndar...

Lufta në Ukrainë/ Forcat ruse po konsolidojnë pozicionin në Mariupol

Rusia po konsolidon praninë e saj ushtarake në qytetin port të pushtuar të Mariupolit duke ndërtuar një bazë të madhe ushtarake. Lajmi është bërë i...

Liderët e BE vijnë të martën në Tiranë, zbardhen marrëveshjet që priten të firmosen

Më 6 dhjetor, për herë të parë Shqipëria do të presë liderët e vendeve të Bashkimit Europian në samitin me vendet e Ballkanit Perëndimor. Në...

“Gratë e ish-burrave të mi më kanë inat”, Rudina Dembacaj i befason të gjithë

Moderatorja dhe aktorja Rudina Dembacaj, para se të martohej me Mark Frrokun, ka qenë e lidhur me regjisorin Eduart Grishaj dhe më pas me...

Lajme të tjera

Web TV