Mbreti Charles dhe William vendosën të revolucionarizojnë monarkinë

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Duke pozuar së bashku për herë të parë, “fab four”-ët e rinj nuk po shfaqnin vetëm një front të bashkuar – ata gjithashtu prezantuan të ardhmen e monarkisë britanike.

Nga Cameron WALKER

 

Nga të gjitha imazhet që kam parë gjatë disa javësh të rëndësishme që mbulojnë familjen mbretërore, ajo e publikuar gjatë fundjavës së The King, Queen Consort dhe Princi dhe Princesha e Uellsit ndihej veçanërisht e rëndësishme.

Sigurisht, mungesa e Princit Harry dhe Meghan – pjesë e “fab four” origjinale – gjithashtu ndihej veçanërisht e zymtë.

Statusi i tyre mbretëror jo-pune do të thoshte se ata nuk ishin të mirëpritur në pritje, por kërcënimi i vazhdueshëm i akuzave të pakëndshme që do të përfshihen në kujtimet e afërta të Harry-t vazhdojnë të qëndrojnë mbi The Firm.

Unë e kuptoj se nuk ka plane që Harry të shkruajë kujtimet – pavarësisht thirrjeve që ai ta bënte këtë pas vdekjes së Mbretëreshës.

Megjithatë, po bëhet gjithnjë e më e qartë se as Mbreti dhe as Princi i Uellsit nuk do ta lejojnë këtë për t’i larguar ata nga një prej misioneve të tyre: ta bëjnë monarkinë të përshtatshme për shekullin e 21-të.

Kjo ka filluar këtë javë pas vendimit të marrë nga Mbreti për të mos marrë pjesë në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Klimën (COP27) në Egjipt. Është shumë larg nga 12 muaj më parë, kur ish Princi i Uellsit tha se ne duhej të ishim në një “bazë të ngjashme me luftën” për të trajtuar krizën klimatike.

Mbreti kishte planifikuar të merrte pjesë në COP27, por ndryshimi i statusit të tij pas vdekjes së Mbretëreshës e bëri atë të kërkonte këshilla nga qeveria.

Kur u arrit marrëveshja “unanime” midis qeverisë dhe familjes mbretërore se një konferencë klimatike në Sharm El-Sheikh nuk do të ishte një mjedis i përshtatshëm për udhëtimin e parë jashtë shtetit të Charles si sovran, ai ra dakord të qëndronte larg.

Lexo edhe :  Kamioni përplaset me ambulancën, humb jetën shoferi bashkë me pacientin

Nuk kishte nëse dhe asnjë por – u fshi nga ditari.

Mos bëni gabim, kjo është një shenjë që Mbreti Charles synon të ndryshojë mënyrën se si vepron dhe të ndjekë hapat e nënës së tij të ndjerë si një udhëheqës i paanshëm.

Por unë mendoj se ai do të shkojë edhe më tej.

Në vitet e fundit të mbretërimit të Mbretëreshës Elizabeth II, u bë e qartë se Charles planifikoi të “hollonte” monarkinë britanike dhe kjo do të fillojë menjëherë me kurorëzimin e tij.

Kostoja e kurorëzimit të Mbretëreshës Elizabeth II ishte 1.57 milion £ në 1953 – një 46 milion £ në paratë e sotme.

Ndërsa shumë britanikë pyesin se si do të paguajnë faturat e tyre të ngrohjes këtë dimër, Mbreti i ri është shumë i vetëdijshëm për vështirësitë me të cilat përballet kombi dhe mendon se një ceremoni më pak bujare është më e përshtatshme.

Si rezultat, tani nuk ka plane që Princi William të ketë asnjë lloj investimi si Princi i ri i Uellsit.

Ndryshe nga babai i tij në vitin 1969, duket se William tani ka shumë pak gjasa që të kurorëzohet me një kurorë në kështjellën Caernarfon.

Kjo është një tjetër shenjë që Mbreti dhe trashëgimtari i tij nuk duan të shfaqen jashtë kontaktit me popullsinë gjatë krizës së kostos së jetesës.

 

Megjithatë, në një lëvizje për historinë, Princi William ka filluar të mësojë gjuhën Uellsiane, duke ndjekur të atin.

 

Burimi: express.co.uk


Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV