Xavi tërbohet pas humbjes nga Interi: “Është një padrejtësi, gjyqtarët duhet të flasin”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Trajneri i Barcelonës, Xavi Hernandez, ishte “tërbuar” pas humbjes në Ligën e Kampionëve ndaj Interit, duke e konsideruar si “një zemërim” vendimet e VAR-it për anulimin e golit dhe më vonë mos dhënien e penalltisë për skuadrën e tij.

Ndeshja përfundoi me rezultat 1-0 në Giuseppe Meazza falë një goli të bukur nga distanca nga mesfushori turk, Hakan Calhanoglu.

Edhe pse Barça dominonte me posedimin e topit, ata kishin pak mundësi reale për shënim, duke rrezikuar vetëm me anë të Ousmane Dembeles.

Pedri e dërgoi më vonë topin në rrjetë, por ai gol u anulua pas rishikimit të VAR-it sepse Ansu Fati kishe luajtur me dorë brenda zonës.

Polemika e vërtetë erdhi në ndalesa, pasi një krosim i Dembeles dukej se goditi dorën e Denzel Dumfries, dhe VAR vendosi pas një kontrolli shumë të gjatë të mos akordonte asgjë dhe Xavi i ‘tërbua’.

“Jam i indinjuar dhe i zemëruar nga situata që duhet të përjetonim. Nuk ka asnjë fjalë për këtë veçse një zemërim”, u ka thënë fillimisht Xavi gazetarëve pas ndeshjes.

“Është një padrejtësi. Unë thashë tashmë dje se gjyqtarët duhet të shpjegojnë vendimet e tyre. Nuk e kuptonim se çfarë po ndodhte. Gjyqtarët duhet të flasin, kjo do të ndihmojë në humanizimin e tyre si dhe për të sqaruar gjërat”.

“Për sa më përket mua, prekja me dorë është shumë i qartë. Prandaj, vendimet e gjyqtarit kanë qenë vendimtare.”

Pas kësaj, Xavi pranoi se Barcelona ishte shumë nën standardet e saj të zakonshme në këtë përballje të Ligës së Kampionëve, gjë që e lë Interin në vendin e dytë pas liderëve të Bayern Munich.

“Ne u zgjuam shumë vonë, vetëm në fund, por nuk i konkretizuam rastet tona. E dinim që gjuajtja e Calhanoglu nga jashtë zonës ishte një nga pikat e tyre të forta, por ne kemi ende tre finale në këtë grup”.

Lexo edhe :  Formacionet zyrtare të sfidës Koreja e Jugut-Gana

“Situata është komplekse dhe ne duhet të përpiqemi ta kthejmë atë në rrugën e duhur. Realiteti është se ne kemi dy ndeshje të rëndësishme për të luajtur në shtëpi dhe duhet t’i luajmë ato me më shumë intensitet dhe një ritëm më të lartë”.

“Këtë mbrëmje na mungonte ritmi që kërkon Liga e Kampionëve. Ne nuk ishim në nivel në pjesën e parë dhe vendimmarrja jonë ishte gjithashtu e dobët. Është për të ardhur keq, ne merituam të paktën një barazim”, përfundoi trajneri i Barçës.

Të fundit

11 muaj plot lumturi dhe një bebe rrugës, Einxhel Shkira ndan fotot e ëmbla me Dagz

Einxhel Shkira dhe Dj Dagz po jetojnë dashurinë e tyre që nisi brenda shtëpisë së famshme të “Big Brother...

6 Dhjetori/ Vangjeli: E përfytyroj doktorin me sytë te telefoni dhe veshin te dera

Analisti Lorenc Vangjeli tha në emisionin “Log” në Abc, se protesta e thirrur nga Sali Berisha më 6 dhjetor ditë që përkon me Samitin...

Botuesit rusë frikë nga censura: Do kthehemi në epokën e librave sovjetikë

Ligjet e reja anti-LGBT dhe ato kundër të ashtuquajturve “agjentë të huaj” e kanë lënë artin në Rusi të pambrojtur nga censura. Shitësit besojnë se...

VIDEO/ Kameruni shokon Brazilin dhe duke marrë tre pikët e para në Botëror

Kameruni ka arritur të mposhtë Brazilin me rezultat 1-0 në ndeshjen e fundit të fazës së grupeve, por kjo nuk i mjaftoi për të...

Fitore e çmendur!/ Zvicra e Shaqirit dhe Xhakës i jep një “shuplakë” Serbisë

Xherdan Shaqiri dhe Granit Xhaka në fazën e 1/8-ave, ndërsa Serbia në shtëpi. Zvicra triumfoi 3-2 në ndeshje ne fundit në grup përballë përfaqësueses serbe,...

Lajme të tjera

Web TV