Fati i logos dhe vulës së PD-së caktohet më 3 nëntor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Gjykata e Apelit dosjen e Partisë Demokratike duket se nuk kishte ndërmend ta hapte shpejt, por e vendosur nën presion ka përcaktuar datën 3 nëntor si ditën kur pritet të merret vendimi përfundimtar.

Kanë qenë disa përfaqësues të PD-së, që njihen si deputetë të grupimit Basha të cilët i kërkuan Gjykatës së Apelit që të shprehej me vendim në një kohë sa më të shpejtë. “Në datën 3 nëntor gjykata e Apelit do të gjykojë ankimin e PD që kërkon që gjykata të regjistrojë të Bashkuara në një vendim ndryshimet statutore të korrikut 2021 dhe të dhjetorit 2021.

Shqyrtimi që lajmërohet për datën 3 nëntor, nuk ka të bëjë me vendimin e marrë nga Agron Zhukri për legjitimimin e Kuvendit të thirrur nga kreu i PD-se Berisha, por për ankimin e grupit të Alibeajt që kërkon që gjykata të regjistrojë të bashkuara në një vendim ndryshimet statutore të korrikut 2021 dhe të dhjetorit 2021”-thuhet në njoftim.

Pavarësisht formës që ka zgjedhur gjykata të shprehet, në fakt thelbi është pranimi ose jo i vendimit të Gjykatës së Shkallës së Parë e cila njohur Kuvendin Kombëtar të 11 dhjetorit 2021 të thirrur nga Berisha, çka i hapi rrugë shkarkimit të Bashës dhe zgjedhjes së Berishës në krye të PD-së nga anëtarësia.

Të dyja këto nisma nuk janë pranuar nga “grupimi Basha”, i cili edhe pse de fakto ka humbur partinë, sidomos pas dështimit në zgjedhjet e pjesshme lokale të 6 marsit të këtij viti, kërkon që të paktën de jure të vijojë të njihen si “përfaqësuesit e vetëm të PD-së”.

 


Të fundit

Sulmi fizik ndaj Berishës/ Spaho: Ky është provokimi më i rëndë që nga vrasja e Hajdarit

Deputeti i PD-së, Edmond Spaho, ka reaguar lidhur me sulmin që iu bë Sali Berishës, ku u qëllua me...

Goditja ndaj Berishës/ Rama: Akt i pajustifikueshëm

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama dënon pa asnjë ekuivok aktin e pajustifikueshëm e të patolerueshëm të dhunës mbi organizatorin dhe udhëheqësin e protestës së...

Berisha ‘i bindur’ për agresorin: Është agjent i policisë, e di nga burimet e mia!

Sali Berisha ka dalë sot në një konferencë për shtyp ku po jep versionin e tij për incidentin që i ndodhi gjatë protestës ku...

Sulmi ndaj Berishës/ Topalli: Një nga momentet më të errëta në historinë e pluralizmit

Ish-kryeparlamentarja Jozefina Topalli ka dënuar sulmin me grusht ndaj Sali Berishës gjatë protestës së zhvilluar sot nga opozita. Me anë të një postimi në Facebook,...

Spanja kërkon të kapërcejë Marokun, publikohen formacionet zyrtare të skuadrave

Spanja do të përballet me Marokun në 1/8 e Kupës së Botës. Ndeshja fillon në orën 16:00 dhe luhet në stadiumin “Education City Stadium”. La Roja...

Lajme të tjera

Web TV