Propozimi i Dash Shehit: Të rriten të gjitha pagat 25-30%, shans për të ulur emigracionin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Deputeti Dashamir Shehi ka propozuar në Kuvend që qeveria të marrë vendim për rritjen e të gjitha pagave nga 25-30%.

Sipas tij rritja duhet të bëhet në bllok dhe jo për sektorë të veçantë.

“Ky vend ka nevojë të ngrihen pagat në mënyrë pasive 25-30%. Deri tani 10% e ka marrë rritja e inflacionit. Duhet të ngrihen si piramidë pagat, jo të shkëputen sektorët. Të marrim kurajon në Parlament dhe ti rrisim për këtë vit dhe vitin tjetër. Duhet ti ngremë në bllok pagat. Duhet ti japim stimul administratës publike. Ti japim stimul edhe rinisë që të mos marrë rrugët e emigracionit”, u shpreh Shehi.

Kreu i LZHK-së tha se “kjo mund të bëhet po të kemi kurajon dhe të heqim dorë nga shpenzime të tjera. Ngrejmë rrogat, duke rritur rrogat kemi shans të rrisim edhe pensionet. Kjo është një politikë e guximshme nëse duam të shohim më larg sesa zgjedhjet”.


Të fundit

“Made in Italy”/ Sekuestrohen mijëra veshje ‘false’ prodhuar në fasoneritë shqiptare

Rreth 75 mijë veshje me vlerë 8 milionë euro, prodhuar në Shqipëri, Bullgari e Tunizi janë sekuestruar nga Guardia...

“Është çmontuar totalisht”/ Trondit Frrok Çupi: Sali Berisha nuk futet dot në Itali

Analisti Frrok Çupi u shpreh në një intervistë për Euronews Albania se Sali Berisha nuk mund të futet dot as në shtetin italian për...

Shkeli me këmbë fanellën e Meksikës, kampioni i botës kërcënon Messin: “Dashtë zoti …

Nëse Argjentina është ende “gjallë” në “Katar 2022”, shumë merita i shkojnë Lionel Messit, autori i golit që zhbllokoi ndeshjen kundër Meksikës. “Pleshti”, i...

Humbi jetën nga aksidenti në Durrës, ja mesazhi rrëqethës i shoqes së 24-vjeçares

I është dhënë lamtumira e fundit dy vajzave që humbën jetën në orët e para të ditës së djeshme në një aksident tragjik teksa...

Lajme të tjera

Web TV