Renditja e re nga FIFA/ Shqipëria nuk ndryshon pozicion, Kosova bie me një pozicion

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

FIFA ka publikuar sot (e enjte), 6 tetor, ranglistën e re të renditjeve të ekipeve përfaqësuese, ku Brazili vazhdon të kryesoj listën, ndërsa Kosova ka pësuar një rënie për një pozitë.

Gjithsej 53 ndeshje të Ligës së Kombeve të UEFA-s dhe 119 miqësore u luajtën në pushimin e fundit ndërkombëtar përpara Kupës së Botës “Katar 2022”, e cila fillon më 20 nëntor.

Përveç dhënies së provës së fundit për 32 kualifikueset për finalet e ardhshme botërore, ndeshjet patën gjithashtu një ndikim në renditjen më të fundit botërore të FIFA-s.

Ndikim patën edhe dy ndeshjet e fundit të shtatorit për Kosovën, e cila humbi 2-1 nga Irlanda e Veriut në udhëtim dhe fitoi 5-1 në shtëpi ndaj Qipros.

Pas këtyre dy rezultateve, Dardanët e shohin vetëm një pozitë më poshtë në renditje apo më saktë në vendin e 107-të me pikë 1187.01, ndërsa në listën e fundit të muajit gusht, Kosova ishte e 106-ta.

Rezultate edhe më të dobëta pati Shqipëria e cila u mposht 2-1 nga Izraeli në udhëtim dhe luajti baras 1-1 në shtëpi me Islandën.

Megjithatë, Shqipëria mbeti në pozitën e njëjtë, atë të 66-të me gjithsej 1354.11 pikë.

Në top 10 nuk ka ndryshime të mëdha, pasi Brazili mbetet e para, ndërsa vetëm Italia ka parakaluar Spanjën, duke u ngjitur në pozitën e gjashtë dhe me spanjollët në pozitën e shtatë.

Pozitën e dytë e mban Belgjika, të tretën Argjentina, teksa pas tyre vijnë Franca, Anglia dhe Holanda, Portugalia dhe Danimarka që ndajnë pozitat tetë, nëntë dhe dhjetë.fifa

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV