Tragjedi në det/ Mbytet në ishujt grekë anija me emigrantë, 16 gra humbin jetën

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

16 të reja me origjinë afrikane janë viktimat, sipas raportit të fundit, nga mbytja e anijes me emigrantë në zonën detare Petalidi të Thermit në Lesbosin lindor.

Varka u mbyt në orët e para të së enjtes (6/10 ) në zonën detare “Provoskida” në lindje të ishullit, ndërsa në të njëjtën kohë është duke u zhvilluar një operacion i rojës bregdetare, i cili filloi i pari në kohë, në Kythira pas fundosjes së një varkë me vela me emigrantë të paligjshëm me informacionet e fundit për të deklaruar se dy trupa u gjetën në një vend të paarritshëm.

Ndërkohë që nëntë gratë e shpëtuara janë të reja me origjinë afrikane të cilat u dërguan në spitalin e Mytilinit, ku iu dha ndihma e parë.Në total, në bordin e anijes në Lesvos ndodheshin rreth 40 persona, sipas deklaratave të pasagjerëve të saj. Në orën 8 të mëngjesit të së enjtes dhe ndërsa trupat e grave të vdekura po transferohen në morg, roja bregdetare, policia greke, zjarrfikësja dhe ushtria me ndihmën e një helikopteri Super Puma të Forcave Ajrore po operojnë në zonë në kërkim të të paktën 15 personave të tjerë të zhdukur.

 

Varka me emigrantët, sipas informacionit, u largua mbrëmjen e së mërkurës nga zona e Ayasmat pranë Ayvali, në kushte veçanërisht të pafavorshme si në ngushticën detare midis Lesvos dhe brigjeve të Azisë së Vogël, po frynin erëra me intensitet shtatë dhe lokalisht tetë ballë.


Të fundit

110 – vjet ekonomi shqiptare – përballja me sfidat e zhvillimit ekonomiko-social

Nga Anastas Angjeli, Adrian Civici Ekonomia shqiptare në periudhën para shpalljes së pavarësisë deri në luftën e II-të botërore Struktura ekonomike...

“E pritën derisa erdhi dhe…”/ Zbardhen detaje nga vrasja e shqiptarit në Gjermani

Një shqiptar është qëlluar për vdekje mbrëmjen e djeshme në Krefeld Gjermani. 42-vjeçari shqiptar është qëlluar katër herë nga dy persona, ndërsa ka humbur jetën...

Vendimi për liberalizimin e vizave për Kosovën, ja çfarë pritet të ndodhë

Miratimi i vendimit për liberalizimin e vizave për Kosovën pritet të jetë të mërkurën në rend dite në takimin e ambasadorëve të BE-së, në...

Ariu ka hyrë në Bulevard, çfarë bën shteti?!

Nga Frrok Çupi Hamendje, hamendje, hamendje pa fund..., çfarë do të ndodhë në 6 dhjetor. Data 6 është projektuar si më e mira në historinë...

Zgjedhjet lokale/ Berisha pa para, lekët e fushatës i merr PS, fondet i merr Basha

Partia Demokratike e drejtuar nga Sali Berisha nuk do të marrë asnjë para nga fundet publike. Zgjedhjet e e 2019 kanë nxjerrë jashtë loje...

Lajme të tjera

Web TV