Zgjedhjet/ Duka: Takimi me Berishën produktiv, duhet të flasim dhe me grupin e Alibeajt

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Kreu i Partisë Agraro-Ambientaliste, Agron Duka ka folur për mediat jashtë selisë së Kuvendit, kur është ndalur edhe tek zgjedhjet lokale.

Ai u shpreh pro idesë për të garuar me kandidatë të përbashkët, ndërsa shtoi se takimi me Berishën ishte i frytshëm.

“Ne vetë kemi menduar që duhet patjetër të jemi sa më të bashkuar dhe për të dalë me një kandidaturë të vetme sepse nëse do dilnim me disa kandidatura do humbnim. Takimi shkoi shumë mirë. Z. Berisha i priti shumë mirë propozimet tona, si modalitetet për të dalë me një kandidaturë të përbashkët. Ne propozuam ose sondazhet si dhe primare të hapura.

 Do shikojmë dhe mundësinë se sa kemi për të shpenzuar, kërkon dhe gatishmërinë. Duhet të flasim dhe me parti të tjera, dhe ato jo parlamentare, grupin e Alibeajt. Mendoj që takimi qe i frytshëm. Shpresoj që kjo dakordësia parimisht të kthehet në detaje. Bëhet një platformë e përbashkët, ku një grup të monitorojë procesin atëherë themi se kemi arritur rezultat”, tha Duka.

Lidhur me primaret e Partisë Demokratike, ai u shpreh se më mirë do të ishte selektimi përmes sondazheve nga një kompani e huaj ose primare të hapura.

“Më e mirë do të ishte selektimi përmes sondazheve nga një kompani e huaj ose primare të hapura. Kandidatura do të jetë e dakordësuar nga të gjitha palët. Ka thënë që do diskutojë edhe me parti të tjera. Jo vetëm Berisha por edhe deputetë të tjerë të grupit të Alibeajt kanë shprehur gatishmërinë për të dalë me një kandidat të përbashkët.

Më duket takim premtues. Berisha m’u duk i gatshëm të bashkëpunojmë. Të njëjtën gjë e kemi dëgjuar edhe nga zoti Meta. Nëse bëhet puna me negociata është tjetër gjë. Ne po themi që kandidatë të partive të ndryshme opozitare të mund të konkurrojnë në sondazhe dhe primare të hapura. Ai mund të jetë kandidat nga secila parti. Nëse nuk bëhet kështu do jetë shumë e vështirë që ngjyrat politike të hartës së Shqipërisë të ndryshojë”.


Të fundit

“Si qytetarja më e re”, Dua Lipa pozon me flamurin shqiptar: Mezi pres me ju pa sonte

Disa orë para koncertit në sheshin Skënderbej, Dua Lipa ka ndarë një video në rrjete sociale me flamurin kuq...

110-vjetori i Pavarësisë/ Biden uron Shqipërinë: Do vazhdojmë t’ju mbështesim

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës Joseph R. Biden Jr., ka uruar 110-vjetorin e pavarësisë së Shqipërisë dhe Ditën e Flamurit. Në mesazhin e...

Fierakët rikthejnë Nëntorin 1912, parakalim me kuaj e plis në kokë në qytet

Një grup të rinjsh nga qyteti i Fierit kanë risjellë dhe njëherë në vëmendje nëntorin e vitin 1912. Në këtë ditë feste për gjithë...

Dhunuan nënën e moshuar/ Nusja e mohon: E ka inskenuar për të përfituar banesën

Në studion e emisionit “Me Zemër të Hapur” është trajtuar një rast i rëndë ku një grua e moshuar pretendon se është dhunuar nga...

Shmanget tragjedia/ Fëmija 13-muajsh gëlltit kanabis, shpëton mrekullisht nga mbidoza

Një fëmijë 13-muajsh ka përfunduar në spital pasi kishte gëlltitur kanabis. Ngjarja ka ndodhur në Palermo të Italisë ndërsa bëhet e ditur se vogëlushi...

Lajme të tjera

Web TV