E padëgjuar/ Adoleshentja ukrainase fut në “kurth” ushtarët rusë, flirton me ta dhe…

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mesa duket, në Ukrainë po gjejnë taktika nga më të ndryshmet, për të mposhtur rusët.

Një vajzë 18-vjeçare nga Ukraina përdori një aplikacion rus takimesh dhe flirtoi në internet me ushtarët rusë në vijën e frontit për të nxjerrë informacione.

Sipas dailymail.co.uk, gruaja me pseudonimin “Lisa” u frymëzua nga një veprim i ngjashëm i një përdoruesi të TikTok dhe donte të hakmerrej për pushtimin e vendit të saj dhe faktin që u detyrua të linte shtëpinë e saj në Kherson për shkak të luftës.

18-vjeçarja, shkruan media britanike, ka krijuar një profil të rremë në një aplikacion takimesh duke thënë se ishte një vajzë e re ruse që pëlqente ushtarët.

Në një periudhë të shkurtër kohe ajo filloi të kishte kontakte me ushtarë të cilët i dërgonin mesazhe romantike, video dhe mesazhe zanore.

“Lisa” ua dha informacionin e saj gazetarëve investigativë përmes faqes së internetit “Slidstvo.info”, të cilët përdorën të dhënat e internetit për të gjurmuar vendndodhjet e rusëve.

Një anëtar i forcave speciale, i dëshpëruar për t’i bërë përshtypje, madje i dërgoi asaj video të avionëve rusë që ngriheshin nga një aeroport, duke i shpjeguar se ata do të “hidhnin raketat” dhe “të vrisnin khokholët (zhargon rus për ukrainasit)”.


Të fundit

E reja humbi jetën disa ditë pas lindjes/ Materniteti “Koco Gliozheni”: Në momentin që..

Materniteti  “Koco Gliozheni” ka reaguar pasi një 30-vjeçare humbi jetën disa ditë pas lindjes. Përmes një deklarate zyrtare, SUOGJ “Koco...

Transferimi më i shtrenjtë në histori të Premier League, Chelsea zyrtarizon Enzo Fernadez

Chelsea ka konfirmuar zyrtarisht se ka transferuar mesfushorin argjentinas Enzo Fernandez nga Benfica. Për klubin londinez ky është transferimi më i shtrenjtë në histori të...

Agron Duka zbulon ‘formulën’, ja si do i fitojë opozita zgjedhjet e 14 majit

Kreu i PAA-së, Agron Duka ka treguar “formulën” se si opozita të fitojë zgjedhjet e 14 majit. Duka theksoi se opozita duhet bashkuar rreth kandidatit...

Arrestohet shqiptari në Vjenë/ Plagosi me thikë pas shpine një 30-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka goditur me thikë pas shpine...

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”,...

Lajme të tjera

Web TV