Japonia: Koreja e Veriut lëshoi një tjetër raketë balistike

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Koreja e Veriut dyshohet të ketë lëshuar një raketë balistike. Lajmin e bëri të ditur qeveria japoneze. Roja Bregdetare e Japonisë raportoi se raketa e mundshme balistike nga Koreja e Veriut duket se tashmë ka rënë në det.

Roja bregdetare udhëzoi mjetet lundruese që t’i kushtojnë vëmendje informacionit dhe të mos i afrohen objekteve që kanë rënë në det. Ai gjithashtu u kërkoi anijeve të raportojnë çdo informacion përkatës.

Të martën, Koreja e Veriut lëshoi ​​një tjetër raketë, pa paralajmërim, e cila fluturoi mbi dhe përtej Japonisë, duke bërë që Japonia të paralajmërojë qytetarët e saj që të strehohen.

Raketa të martën udhëtoi mbi Japoninë veriore herët në mëngjes dhe besohet të ketë rënë në Oqeanin Paqësor. Hera e fundit që Koreja e Veriut gjuajti një raketë balistike mbi Japoni ishte në vitin 2017.

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken paralajmëroi nëse Koreja e Veriut vazhdon “në këtë rrugë” të provokimit pas lëshimit të raketës balistike të martën, “kjo vetëm do të rrisë dënimin, do të rrisë izolimin dhe do të rrisë hapat që ndërmerren në përgjigje të veprimeve të tyre”.

Të fundit

Kompetencat e NATO-s në Kosovë

Dikur rreth 50.000, sot afër 4.000 paqeruajtës të misionit të Organizatës së Traktatit të Atlantikut Verior (NATO), KFOR, vazhdojnë...

Çfarë lidhje kanë patatet e skuqura me ankthin dhe depresionin?

Patatet e skuqura janë një ushqim i shijshëm për shumë njerëz, por këto ushqime mund të kenë një ndikim negativ te shëndeti mendor. Një ekip...

Oferta e çmendur nga Arabia Saudite, Karim Benzema merr vendimin mbi të ardhmen

Pas 14-vitesh pjesë e Real Madrid, duket se aventurës së Karim Benzema me klubin e Los Blancos i ka ardhur fundi. Sulmuesi ka disa...

Pushime “të kripura”/ Shtrenjtimit të çmimeve i shtohen rritja e pagave të fluturimeve

Këto pushime verore që po afrojnë do të jenë edhe më “të kripura” se vjet. Shtrenjtimit të ushqimeve, pijeve e kostove të transportit këtë...

VIDEO-“Romancë” në samitin e BE-së/ Rama “mbyt me puthje” Giorgia Melonin

Kryeministri Edi Rama ndodhet sot në Moldavi, ku është mbledhur Komuniteti Politik Europian, bashkë me liderë të tjerë të Ballkanit Perëndimor dhe jo vetëm. Edhe...

Lajme të tjera

Web TV