Sulmi në çerdhe, si mbijetoi trevjeçarja: U gjet mes trupave të pajetë të shokëve të saj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Tre-vjeçarja Emmy po dremiste pranë shoqes në një çerdhe në Tajlandën veriore kur një burrë i armatosur me thikë dhe armë u fut në godinë.

Klasa me 11 fëmijë, të gjithë rreth tre vjeç, më parë kishte qenë e zënë me vizatim dhe shkrim. Rreth orës 10:00 me orën lokale, mësuesit dërguan përditësime fotografish për të gjithë prindërit e fëmijëve të buzëqeshur dhe të lumtur.

Dy orë më vonë, në kohën e gjumit, ish-oficeri i policisë Panya Kamrab hyri në ndërtesë.

Është e paqartë se si ajo mbijetoi. Ajo u gjet e zgjuar, e përkulur pranë trupave të shokëve të klasës.

“Ajo nuk e kishte idenë se çfarë po ndodhte kur u zgjua,” më thotë gjyshi i saj 59-vjeçar Somsak Srithong nga shtëpia e familjes.

“Ajo mendoi se miqtë e saj ishin ende në gjumë. Një oficer policie ia mbuloi fytyrën me një leckë dhe e largoi nga gjaku”.

Ajo është fëmija i vetëm që i ka mbijetuar masakrës në Nong Bua Lamphu të enjten. Në total, 37 njerëz vdiqën, duke përfshirë gruan dhe njerkun e sulmuesit, dhe 24 nga viktimat janë fëmijë.

“Ndihem shumë mirënjohës që ajo mbijetoi. E mbajta aq fort kur e pashë për herë të parë,” thotë Somsak.

Nëna e Emmy-t, 35-vjeçari Panompai Srithong, punon në Bangkok gjatë javës. Asaj i kishin thënë se të gjithë fëmijët në qendër kishin vdekur dhe duhej të bindej se vajza e saj ishte ende gjallë.

Të fundit

Interi është fitues i derbit të Milanos, goli i Lautaro Martinez vulos sfidën

Stadiumi “San Siro” në “flakë” pak pasi kishte kaluar gjysmë ore lojë në derbin Inter – Milan. Zikaltrit fituan...

Diskutimi mes Geasy dhe Luana Vjollcës: Do hap shampanjë kur të martohesh ti

“Zemër Luana” me autorësi dhe moderim të Luana Vjollcës në Tv Klan ka qenë një mbrëmje e tej mbushur me surpriza! Të ftuarit e kësaj...

Zhdukja e bletëve, kërcënim serioz për ekosistemin

Bashkimi Evropian ka bërë të ditur se është në përgatitje e sipër të një plani që ka të bëjë me rritjen e monitorimit të...

“Je ulli pa kokrra”, zihen dy kunatat: Je hasmi numër një, më ke ftohur zemrën

Pjesa e dytë e “Shihemi në Gjyq”, rubrikës së “E diela shqiptare” në Tv Klan ka nisur me tone të ashpra mes Marias dhe...

Ish-kryeministri izraelit: Putini premtoi se nuk do ta vriste Zelensky-in

Ish-Kryeministri i Izraelit Naftali Bennet, i cili shërbeu për pak kohë si ndërmjetës në fillim të sulmit rus në Ukrainë, thotë se Presidenti Vladimir...

Lajme të tjera

Web TV