Ndodh edhe kështu! Ka qenë 2 herë kryeministër, 97-vjeçari garon sërish për deputet

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Mesa duket, politika nuk ka moshë…

Ish-udhëheqësi i Malajzisë, 97-vjeçari Mahathir Mohamad, do të garojë për të hyrë në Parlament në zgjedhjet e ardhshme të përgjithshme të vendit.

Mahathir, i cili në fillim të këtij viti u shtrua në spital për shkak të problemeve me zemrën, tha të martën se do të përfaqësojë Langkawin, një destinacion të njohur turistik të Malajzisë. Por, shtoi se aleanca ku bën pjesë, Gerakan Tanah Air (GTA), nuk ka vendosur ende nëse ai do të bëhet kryeministër apo jo, nëse fiton zgjedhjet e nëntorit.

Mahathir Mohamad ka qenë kryeministër i Malajzisë dy herë të tjera më parë. Mandati i parë i zgjati 22 vite, deri në vitin 2003. Më pas, u kthye në vitin 2018 sërish në këtë detyrë, kur ishte 92 vjeç.

Nuk do të çuditeshim, sikur edhe në Shqipëri të kishim së shpejti një rast të ngjashëm…

Të fundit

69 vjet pa Ajnshtajnin, ikonën botërore të fizikës

69 vjet më parë, fizikani Albert Ajnshtajn vdiq në Princeton, New Jersey, në moshën 76-vjeçare. Albert Ajnshtajn, i cili do...

Plani që po ndiqet për ndryshimin e moshës për daljen në pension

Astrit Hado, drejtori i përgjithshëm i Institutit të Sigurimeve Shoqërore ka folur për skemën e pensioneve në Shqipëri dhe problematikat që hasin të moshuarit....

Ancelotti: “Mbrojtja është mënyra e vetme ndaj Cityt, Guardiola më komplimentoi”

Real Madrid nuk ngopet dhe nuk dorëzohet kurrë. “Los Blancos” vuajtën në “Etihad”, por dolën të pamposhtur nga dueli që zgjati 120 minuta. Dhe...

Krisja Meta-Kryemadhi/ Minxhozi ‘thumbon’ çiftin: Pas rënies së votave iu duhej një alibi

Analisti Skënder Minxhozi thotë se krisja Ilir-Metas Kryemadhi ka ardhur pasi partia e tyre ka pasur rënie të votave në zgjedhjet e fundit. Në një...

Euro nuk do kthehet më në shifrat e viteve të kaluara

Bizneset eksportuese nuk po ngrenë kokë. Shifrat e fundit të INSTAT, tregojnë se vetëm në muajin mars bizneset vendase kanë shitur mbi 87.4 milionë...

Lajme të tjera

Web TV