Kriza në kulm/ “Kurseni energji që t’iu rrisim pagat”, ja si po i bind qeveria italianët

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Europa po merr masa strikte për të kursyer pas rritjes së çmimeve të energjisë elektrike në tregun e lirë në nivele rekord.

Spanjollët tashmë janë të detyruar me ligj të mos e përdorin kondicionerin kur temperaturat nuk kalojnë mbi 27 gradë Celsius dhe iu ndalohet ngrohja nëse temperaturat e ambientit nuk janë nën 19 gradë.  Të njëjtën masë kanë marrë edhe vendet si: Franca Greqia dhe Italia.

Madje, kjo e fundit ka çuditur me ‘strategjinë’. Ministri Renato Brunetta, iu drejtua punonjësve duke theksuar rëndësinë e kursimit. Ai luajti ‘kartën’ e rritjes së pagave për të “bindur” punonjësit publikë për të kursyer.

Ministri i Administratës Publike, Renato Brunetta, u dërgoi një plan të gjitha administratave duke i ftuar të zhvillojnë strategji për arritjen e një prej objektivave më të rëndësishëm që përmban plani organizativ i zyrave publike.

Sipas tij, sa më shumë energji të kursehet aq më shumë burime do të jenë në dispozicion për të rritur pagat e punonjëse.

Të fundit

Kryeministri Rama ndan pamjet nga Shkodra: Pranverë në liqenin e kryeqytetit të Veriut

Përmes një video në llogarinë e tij në “Facebook”, kryeministri i vendit Edi Rama, ka ndarë pamje nga liqeni...

“Rrebeshe shiu dhe ulje temperaturash”/ Surprizat e motit: Ja çfarë na pret këtë javë

Hakil Osmani nga MeteoAlb ishte mëngjesin e kësaj të hënë i ftuar në “Good Morning Albanians” ku bëri edhe parashikimin e motit për këtë...

Mjeku ngre alarmin: S’ka terapi për atrofi spinale muskulare, ja çfarë ndodh me pacientët

Naim Zeka, shefi i repartit të Neurolofgjisë në Pediatri, tha se për fat të keq Shqipëria ende nuk ka terapi për atrofinë spinale muskulare,...

Princesha Diana e quante mbretin Charles “një makth”, por pse?

Zbulimet e reja rreth princeshës Diana dhe marrëdhënien e saj me mbretin Charles, po dalin në dritë nga kryredaktorja e revistës “Majesty”, Ingrid Seward...

Arkitekti i njohur: Muzeun e Krujës nuk e projektoi vajza e Enver Hoxhës, por unë!

Pasi e kishin shtyrë për vite të tëra realizimin e këtij muzeu, Enver Hoxha vendosi më në fund që ta ndërtonte pikërisht atëherë, kur...

Lajme të tjera

Web TV