Tallja e Putin me Evropën/ “Të magazinojnë dru për tu ngrohur në dimër”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Presidenti rus Vladimir Putin, nuk i ka kursyer ironitë për krizën energjetike në Evropë gjatë forumit të mbajtur në Rusi.

Putin ka thënë se rritja e çmimit të energjisë nuk ka të bëjë me luftën e Ukrainë.

“Rusia është gati të furnizojë Evropën me burime energjitike këtë vjeshtë dhe dimër”, tha Putin duke bërë të qartë se “topi është tani në fushën e tyre”.

Sipas tij nëse vazhdon rritja e çmimeve në Europë, atëherë BE-ja do të detyrohet të “printojë” para të reja, siç ka vepruar vite më parë.

 “Europianët po kthehen në epokën mesjetare, duke magazinuar dru për tu ngrohur në dimër”, ka thënë Putin.

Lidhur me rrjedhjet tubacionit me gaz rus në Blltik, ai tha se “është pa dyshim një akt terrorizmi ndërkombëtar”.

Të fundit

-79°C, e sërish pritet ulje! Verilindja e SHBA-ve nën temperatura të ulëta kërcënuese

Pjesa verilindore e SHBA-ve është përfshirë këtë fundjavë nga temperatura në nivele të ulëta e të rrezikshme. Në pikën...

G-7, Evropa arrijnë marrëveshje për kufirin e çmimit të naftës ruse

Sekretarja amerikane e Thesarit, Janet Yellen tha të premten se vendet e industrializuara të Grupit të Shtatëshes po vendosin një çmim tavan për produktet...

Putin ka gati planin 2 të luftës/ Do të zgjasë deri në Pranverë, trupat në gatishmëri

Qindra mijëra trupa, tanke, sisteme të blinduara, antitank, robotikë dhe, në sfond, armë bërthamore taktike të gjeneratës së re po mobilizohen nga Moska në...

“Më fal xhaxhi…”, 21-vjeçari shqiptar grabit italianin nën kërcënimin e armës

Një 21 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia italiane pasi akuzohet se ka kryer një grabitje me armë në Firenze. Sipas mediave italiane, i...

Kejsi surprizon Stresin: Të mbështes edhe sikur çdokënd ta kesh kundër!

Ish partnerja e Stresit, Kejsi ka reaguar për herë të parë që prej hyrjes së Stresit në Big Brother Kosova. Ajo i ka uruar...

Lajme të tjera

Web TV