14 tetor 1943/ Holokausti, të internuarit shpërthejnë kampin e Sobiborit në Poloni

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Në një ndër kampet e çfarosjes më të tmerrshme të Holokaustit, atë të Sobibor-it në Poloni, në 12 tetor të vitit 1943, ndodhi revolta e famshme e të internuarve. Të udhëhequr nga Alexander Pechervsky, një ushtarak rus me origjinë hebreje, me qindra të internuar të këtij kampi, burra, gra, pleq, dhe fëmije, shkallmuan portat dhe u arratisën drejt pyjeve. Disa minuta më parë grupi i Pechervsky-t kishte vrarë në fshehtësi 11 oficerë të larë SS si dhe gjatë arratisjes plagosën rëndë komandantin e kampit..

Revolta e hebrenjve në kampet e vdekjes (Sobibor) ishte rasti i vetëm i një arratisje të suksesshme nga institucione të tilla naziste. Në 14 tetor kampi ka pasur 550 të burgosur. 80 persona u vranë duke u përpjekur për të shpëtuar, dhe rreth 170 gjermanë u kapën dhe u vranë gjatë kërkimeve.

Nga 300 të internuar që u arratisën, vetëm 58 prej tyre përfshi dhe Pechervsky-n mund të mbijetojnë deri pas luftës

Pas humbjes së Gjermanisë naziste në Sobibor shkoi një komision qeveritar polak. Nga gërmimet që janë kryer, ekspertët kanë gjetur gjurmë të shumta të krimeve dhe trupa të viktimave. Sot në vendin e kampit është një memorial dedikuar kujtimit të viktimave të Rajhut të Tretë.

Të fundit

OBSH publikon shifra alarmante: 10 mijë njerëz vdesin çdo ditë nga sëmundjet e zemrës

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që...

Takimi i Ramës në Athinë/ Mitsotakis: Totalisht privat, s’kishim pse ta ndalonim

Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis ka dhënë një intervistë për gazetën Macedonia tis Kyriakis” ku mes të tjerash, ka folur edhe për zhvillimet më të...

Pesë terma që kurrë nuk duhet t’i kërkoni në Google

Në disa pjesë të internetit është më mirë të mos hyni dhe sado kurreshtar të jeni, është më mirë të mos dini se çfarë...

OBSH bën thirrje për reduktimin e kripës pas të dhënave të reja tronditëse

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ka zbuluar se sëmundjet kardiovaskulare janë përgjegjëse për 40% të vdekjeve në Evropë, që arrijnë në 10,000 vdekje në...

Thumanë-Kashar/ Balluku: Po punohet me ritme të shpejta për ta përfunduar me 30 qershor

Zëvendës kryeministrja, njëherësh Ministër i Infrastrukturës dhe Energjisë, Belinda Balluku inspektoi punimet në aksin Thumanë-Kashar. Ministrja tha se po punohet me ritme të shpejta...

Lajme të tjera

Web TV