Elon Musk lë “në baltë” Ukrainën, do ndalojë financimin e internetit të ‘Starlink’

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Miliarderi Elon Musk dhe shefi ekzekutiv i SpaceX, tha të premten se kompania e tij nuk mund të financonte “pafundësisht” shërbimin e internetit në Ukrainë me terminalet e saj Starlink, të cilat kanë qenë kritike në lejimin e ushtrisë ukrainase për të koordinuar në fushën e betejës, duke përfshirë ofensivat e fundit.

Starlink është një sistem konstelacioni satelitor që synon të ofrojë mbulim global të internetit. Ky sistem është i përshtatshëm në mënyrë ideale për zonat rurale dhe të izoluara gjeografikisht ku lidhja me internetin nuk është e besueshme ose nuk ekziston.

Komentet e Musk të bëra në Twitter, erdhën pak më shumë se një javë pasi pati një kritik të ashpër publike nga zyrtarët ukrainas për sugjerimin e një “plani paqeje për t’i dhënë fund luftës i cili përfshin dhe dhënien e territorit Rusisë.

Më shumë se 12,000 terminale interneti Starlink , të cilat janë projektuar për të punuar me satelitët që orbitojnë në hapësirë ​​për të ofruar akses në internet, janë dorëzuar në Ukrainë që nga pushtimi i Rusisë në fund të shkurtit.

Musk shkroi në Twitter të premten pasi CNN raportoi se SpaceX i kishte dërguar një letër Pentagonit muajin e kaluar duke i kërkuar atij të merrte përsipër financimin e qeverisë ukrainase dhe përdorimin ushtarak të Starlink. Ai nuk e përmendi Pentagonin në komentet e tij në Twitter, por foli për vështirësitë e financimit të Starlink.

“SpaceX nuk po kërkon të rikuperojë shpenzimet e kaluara, por gjithashtu nuk mund të financojë sistemin ekzistues për një kohë të pacaktuar dhe të dërgojë disa mijëra terminale të tjera që kanë përdorim të të dhënave deri në 100x më të madh se familjet e zakonshme”, shkroi Musk në Twitter.

Lexo edhe :  Shqiptari vret ish-gruan në Gjermani, i shkoi në vendin e punës dhe e qëlloi

Një zyrtar i lartë i mbrojtjes konfirmoi se Pentagoni kishte marrë një letër më 8 shtator nga SpaceX që i kërkonte Departamentit të Mbrojtjes të mbulonte një kërkesë të re nga Ukraina, së bashku me kostot për pjesën tjetër të vitit. Zyrtari foli në kushte anonimiteti.

Zyrtarët e Pentagonit thanë se ka pasur diskutime se si të ndihmohet ushtria ukrainase për të qëndruar në internet gjatë luftës. Një zyrtar, duke folur në kushte anonimiteti, tha se zyrtarët e Departamentit të Mbrojtjes shpresojnë që Musk dhe zyrtarët ukrainas të mund të përgatisin një zgjidhje, por shtoi se mundësia që Pentagoni ta bëjë këtë projektligj nuk ishte e përjashtuar.

“Departamenti vazhdon të punojë me industrinë për të eksploruar zgjidhje për forcat e armatosura të Ukrainës, ndërsa ato zmbrapsin agresionin brutal dhe të paprovokuar të Rusisë”, tha në një email sekretari i shtypit i Pentagonit, gjeneral brigade Pat Ryder. “Nuk kemi asgjë tjetër për të shtuar në këtë moment.”

Mykhailo Fedorov, ministri i transformimit dixhital i Ukrainës, tha se Musk ishte “ndër donatorët më të mëdhenj privatë në botë” që mbështesin vendin.


Të fundit

14 Maji/ “Luftë” mes 2 PD-ve në KQZ, secili komisionerët e tij

Kryetari de facto i Partisë Demokratike Sali Berisha ka dorëzuar dje në KQZ listën për anëtarët e KZAZ-ve për...

Takimi McGonigal-Rama/ Berisha në sulm, paralajmëron protesta

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar protesta të thirrura nga opozita kundër kryeministrit Edi Rama. Si po e shfrytëzon Berisha aferën e dyshuar të Ramës...

Horoskopi ditor, e shtunë 28 janar 2023

Dashi Do të ketë një mënyrë për të qartësuar disa gjëra që ju mundojnë. Në punë mund të jeni surpriza e madhe e punëdhënësve tuaj....

Manchester City mposht Arsenalin dhe kalon në raundin tjetër të FA Cup

Goli i Nathan Ake vendosi sfidën Manchester City-Arsenal. Dueli i raundit të 1/16-ve në FA Cup, u mbyll 1-0 për skuadrën e Pep Guardiolës,...

Lajme të tjera

Web TV