Norvegjia si Shqipëria! Arrestohen 4 rusë të dyshuar si spiunë, ja çfarë po fotografonin

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Policia norvegjeze zbuloi të hënën se kishte arrestuar katër rusë me dyshimin se kishin fotografuar ilegalisht objekte të klasifikuara javën e kaluar, disa ditë para se të kapnin dy rusë të tjerë që dyshohet se kishin dronë.

Sipas Reuters, Norvegjia ka rritur sigurinë në javët e fundit pas një sërë shikimesh me dronë pranë infrastrukturës së saj të naftës dhe gazit dhe në përgjigje të rrjedhjeve të 26 shtatorit në tubacionet e gazit Nord Stream nga kostot e Suedisë dhe Danimarkës.

“Ne po shohim pasojat e situatës së re të sigurisë në Norvegji. Ne nuk mund të përjashtojmë raste të tjera“- tha në një konferencë shtypi ministrja e Drejtësisë Emilie Enger Mehl.

Kjo situatë të kujton dhe incidentin e ndodhur në muajin gusht në Shqipëri ku u arrestuan dy shtetas rusë dhe një ukrainas të cilët, siç u zbulua më pas, kishin fotografuar disa nga zonat ushtarake të vendit tonë.

Policia tha javën e kaluar se kishte arrestuar një burrë ruso-izraelit në pikën e kontrollit kufitar me dronë në makinën e tij të enjten, dhe një tjetër rus gjeti duke fluturuar një dron dhe në posedim të kamerave në një aeroport në qytetin arktik të Tromsoe të premten.

Një deklaratë nga policia e qarkut Nordland të hënën zbuloi arrestimet e mëparshme të tre burrave dhe një gruaje më 11 tetor. Ajo tha se kamerat dhe materialet e gjera fotografike ishin sekuestruar nga makina e tyre, por nuk u gjetën drone. Një gjykatë më 14 tetor i dha policisë lejen për të mbajtur katër të dyshuarit në paraburgim për një javë.


Të fundit

Pse për numerologët dita e nesërme është kaq fatsjellëse, ja çfarë duhet të bëni

Që nga 22 janari, të gjithë planetët po lëvizin drejtpërdrejt (pra, asnjëri prej tyre nuk është në prapavijër), dhe...

Telenovela e merkatos, Chelsea i nis dokumente të gabuara PSG-s për transferimin Ziyech

“Telenovela” e lidhur me kalimin e Hakim Ziyech në Paris Saint-Germain është pasuruar me një kapitull të ri. Siç raportojnë mediet britanike duket se ka...

Lindi foshnjën 4 ditë më parë, ndërron jetë 29-vjeçarja në maternitetin ‘Koço Gliozheni’

Një 29-vjeçare ka ndërruar jetë në Maternitetin e ri "Koço Gliozheni" pas lindjes. Burime për Report Tv bëjnë me dije se ka lindur në mënyrë...

“Jemi me Luanin” në vend të “Jepet me qira”/ “Luiz-mania” ‘infekton’ edhe biznesin!

Luiz Ejlli, banori ‘fenomen’ i Big Brother Vip, është kthyer në një nga personazhet më të ndjekura dhe më të komentuara të momentit. Në një...

Kush është fituesi i BBV? Balina zbulon dy finalistët: Hyri në mënyrë shumë bërtitëse…

Ish-opinionistja e “Big Brother VIP”, Balina Bodinaku, ishte sot e ftuar në emisionin “Wake Up”, ku ka treguar se si e sheh lojën e...

Lajme të tjera

Web TV