test

Premtimi ndaj vëllait tim më hoqi nga varësia prej drogës

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Isha katër vjet i pastër kur vdiq vëllai im i dashur – i kisha premtuar se do të mbaroja kujtimet e mia, dhe kështu bëra

Matt Rowland Hill

Do të doja t’ju thoja se e lashë heroinën jo për shkak të ndonjë zbulimi të thellë shpirtëror ose një shkëndije të papritur të mençurisë. Por e vërteta është se hera e parë që u largova ishte sepse, në moshën 28-vjeçare, e gjeta veten në një situatë të re. Ishte hera e parë në jetën time të rritur që nuk kisha asnjë mënyrë për të marrë drogën ilegale.
Rezulton se është jashtëzakonisht e vështirë të kesh heroinë dhe substanca të tjera të kontrabanduar në një pavijon psikiatrike të sigurisë së lartë si ajo në të cilën kisha përfunduar në spitalin Homerton në lindje të Londrës (dhe më besoni, e kam provuar). Meqenëse ishte e qartë se nuk do të shkoja askund për një farë kohë, vendosa të largohesha – për as sa ishte e mundur të – i pastër. Jo vetëm për drogat ilegale, por për një mori medikamente të tjera – metadon, diazepam, zopiklon – vende të tilla prireshin t’u jepnin recetë njerëzve në gjendjen time. Dhe kështu, gjashtë javë më vonë, isha i pastër.
Unë kisha zbritur në repartin e Homerton’s Bevan pas një përpjekjeje të dështuar për vetëvrasje, gjë që duhet t’ju tregojë se, deri atëherë, megjithëse doja dëshpërimisht të përfundonin efektet negative të varësisë, në fakt nuk mund ta imagjinoja të jetoja pa drogë. Isha mjaftuar nga varfëria e pafund që vjen me varësinë dhe masat degraduese që kërkohen për ta përballuar atë; Më kishte ngopur tmerri i vazhdueshëm i tërheqjes; Isha mjaftuar nga mbidozat, këputja e venave, hepatiti C dhe mijëra goditje të tjera që mishi i droguar është dëshmitar. Më kishte mjaftuar asgjësimi i çdo gjëje. Por ajo që do të thoshte, për mua, ishte se kisha ngopur me jetë. Mund të imagjinoja vetëm dy zgjedhje: varësinë ose vdekjen.
Por pasi u largova nga reparti i Bevanit, i pastër për herë të parë në jetën time të rritur, fillova të mësoja atë që në njëfarë mënyre nuk kisha arritur të kuptoja deri atëherë: se kishte gjëra për të cilat ia vlente të jetosh. Marrëdhënie reale. Punë kuptimplote. Integriteti. Kështu që, kur u riktheva pas një viti dhe u riktheva në ferrin e gjallë të varësisë kronike ndaj heroinës, një pjesë e imja u kujtua se ekzistonte një mënyrë më e mirë dhe më e arsyeshme për të jetuar, vetëm sikur të mund të gjeja rrugën time për t’u kthyer në të. Kjo është arsyeja pse, kur m’u ofrua një vend në një rehabilitim bamirësie që ofronte psikoterapi afatgjatë, e mora atë. Do të kisha nevojë për shumë ndihmë, por kujtimi i atij viti kur isha i pastër më dha diçka që nuk e kisha pasur herën e parë që e lashë: shpresën, bazuar në prova të prekshme se jeta mund të ishte ndryshe.
Dhe ky ishte, – besova për ca kohë, – fundi i asaj historie – historia se si u largova – dhe fillimi i një të reje. Në verën e 2019-ës u bëra katër vjet i pastër. Nëse do të më kishe takuar në atë kohë, do të më kishe parë të padallueshëm nga një qytetar i zakonshëm. Unë punoja për një qendër psikoterapie që shërbente për bamirësi. Unë isha i shëndetshëm. Une isha i lumtur. Isha në një lidhje me një grua që e doja dhe shpresoja të kaloja pjesën tjetër të jetës me të. Dhe, për habinë time, në vjeshtën e vitit 2019 nënshkrova një marrëveshje me një botues të madh për të treguar historinë e jetës sime – fëmijërinë time si bir i një predikuesi të rreptë ungjillor, humbjen katastrofike të besimit në adoleshencë dhe luftërat e mëvonshme me varësinë – në formë kujtimesh. E kisha arritur, mendova. isha shëruar.
Më pas, pasi bëra zgjedhjen e duhur për 1614 ditë, bëra të gabuarën. Pa dyshim që një instinkt kolosal për vetë-sabotim ishte në lojë. Por ajo që përndryshe mund të kishte dëshmuar jo më shumë se një rrëshqitje e shkurtër që u shndërrua në tragjedi, traumë dhe kaos kur, një muaj më vonë, vëllai im i dashur Jonathan vdiq papritur në moshën 34-vjeçare, i goditur. Ndjeva, nganjëherë, se kisha mbaruar: se kisha bërë më të mirën, hodha gjithçka dhe gjithsesi dështova. Ishte koha për të lënë dorën. Ishte koha për t’u larguar, me kapital Q, pikë.
Por kishte dy arsye pse ky nuk doli të ishte fundi i historisë sime: pse vitin e kaluar bëra një udhëtim tjetër në rehabilitim, fillova përsëri nga dita zero dhe u pastrua edhe një herë gati 10 vjet pas asaj të herës së parë në spitalin Homerton.
E para ishte sepse, siç rezulton, disa vite në rimëkëmbje do t’ju japin një kapacitet më të madh për të krijuar marrëdhënie kuptimplote – me pak fjalë, për të dhënë dhe për të marrë dashuri. Kjo është një dhuratë me dy tehe: do të thotë se do të keni një rrjet më të fortë mbështetës për t’u përdorur nëse e gjeni veten përsëri në krizë. Por gjithashtu rrit jashtëzakonisht aftësinë tuaj për të dëmtuar njerëzit e tjerë. Duke parë tmerrin dhe lëndimin në fytyrat e njerëzve që u përpoqën të vazhdonin të kujdeseshin për mua, ndërsa unë vazhdova të përsërisja pas vdekjes së Jonathanit, përfundimisht më detyroi të merrja ndihmë serioze edhe një herë.
E dyta ishte për shkak të një premtimi që i bëra vëllait tim, një natë para se të vdiste. Duke festuar marrëveshjen time të fundit të librit, në një restorant dhe duke pasur parasysh zakonin tim të përjetshëm për t’i lënë projektet të papërfunduara, Xhonatani më bëri të betohem se, çfarëdo që të ndodhte, do të mbaroja së shkruari kujtimet e mia.
Ishte duke kujtuar atë premtim që, shumë herë, më tërhoqi nga pragu i lënies së gjithçkaje.

Lexo edhe :  Don Omar jep lajmin tronditës: Jam prekur nga kanceri

Pra, pastro sërish tani, dhe me librin tim të parë – Mëkatet origjinale – sapo u botua, kam vëllanë tim për ta falënderuar kryesisht për faktin që e lashë sërish. Dhe, edhe më e rëndësishmja, për faktin se nuk u largova, me shkronja Q, pikë.

*Matt Rowland Hill është një shkrimtar në Londër dhe autor i librit me kujtime “Mëkatet origjinale”

Burimi: theguardian.com/ Përgatiti për botim: L.Veizi

Të fundit

Gara e Splitit në Kroaci/ Piloti shqiptar renditet në vendin e dytë

Piloti Gentjan Shaqiri arriti të marrë vendin e dytë me makinën e tij “Formula 3”, në Split të Kroacisë. Në...

“Minimumi jetik 200 euro, pensionet 100 euro”/ Dilaveri: Hendeku i thelluar

Eksperti i ekonomisë, Flobens Dilaveri, ka komentuar lidhur me pensionet dhe situatën në të cilën ndodhet shteti. Sipas Dilaverit, minimumi jetik është 200 euro, ndërsa...

Temperaturat e larta shkaktojnë viktimën e parë në Shqipëri

Një 80-vjeçar është gjetur pa shenja jete në anë të rrugës nacionale Roskovec-Berat. Bëhet me dije se i moshuari është Abaz Metaj dhe nga verifikimet...

Ankesa për votim të paligjshëm në zgjedhjet amerikane

Ish Presidenti Donald Trump, i cili pritet të jetë kandidat i Partisë Republikane në garën për Shtëpinë e Bardhë, thotë se njerëzit po votojnë...

Biden lehtëson rrugën për shtetësi rreth 500.000 çifteve në amerikë

Presidenti amerikan, Joe Biden, ka prezantuar të martën një prej përpjekjeve më të mëdha për t’ua lehtësuar rrugën drejt shtetësisë qindra mijëra migrantëve në...

Lajme të tjera

Web TV