24 tetor 2005/ Vdekja e Rosa Parks, zonja e parë e të drejtave civile

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Rosa Louise Mccauley Parks u lind më 4 shkurt 1913 dhe u nda nga jeta më 24 tetor 2005. Ajo ishte një aktiviste në Lëvizjen për të Drejtat Civile, të cilën Kongresi i Shteteve të Bashkuara e quajti “zonja e parë e të drejtave civile” dhe “nëna e lëvizjes së lirisë”.

Më 1 dhjetor 1955, në Montgomery të Alabamës, Parks refuzoi t’i bindej urdhrit të shoferit të autobusit James F. Blake, që të çohej nga vendi i saj në “seksionin me ngjyrë” për një pasagjer të bardhë, pasi seksioni i vetëm të bardhëve ishte plot. Parks nuk ishte personi i parë që bëri rezistencë ndaj ndarjes së autobusëve në seksione për të bardhë e për njerëzit me ngjyrë. Të tjerë kanë ndërmarrë hapa të ngjashëm, përfshirë Bayard Rustin në vitin 1942, Irene Morgan në vitin 1946, Lillie Mae Bradford në vitin 1951, Sarah Louise Keys në vitin 1952 dhe anëtarët e padisë së suksesshme Browder kundër Gayle në vitin 1956 (Claudette Colvin, Aurelia Browder, Susie McDonald dhe Mary Louise Smith), të cilët u arrestuan në Montgomery për faktin që nuk u ngritën nga vendet e tyre të autobusit disa muaj para Parks. Organizatorët e NAACP besonin se Parks ishte kandidatja më e mirë për të pasur një sfidë gjyqësore pas arrestimit të saj për mosbindje civile në shkelje të ligjeve të veçimit të Alabama, edhe pse në fund çështja e saj u harrua në gjykatat shtetërore, ndërkohë që rasti i Browder kundër Gayle doli me sukses. Kundërshtimi i Parks dhe bojkoti i autobusit Montgomery u bënë simbole të rëndësishme të Lëvizjes moderne për të Drejtat Civile. Ajo u bë një ikonë ndërkombëtare e rezistencës ndaj ndarjes racore. Ajo organizoi dhe bashkëpunoi me udhëheqësit e të drejtave civile, përfshirë Edgar Nixon, president i kapitullit lokal të NAACP; dhe Martin Luther King, Jr., një pastor i ri në qytet i cili fitoi përparësi kombëtare në Lëvizjen e të Drejtave Civile.

Lexo edhe :  FOTO/ Lejoi Berishën të fliste në foltore, Rama “nxehet” me Nikollën

Në atë kohë, Parks ishte sekretare e kapitullit të Montgomery të NAACP. Ajo kishte marrë pjesë kohët e fundit në Shkollën Highlander Folk, një qendër në Tennessee për trajnimin e aktivistëve për të drejtat e punëtorëve dhe barazisë racore. Ajo ka vepruar si një qytetare private”e lodhur duke u dorëzuar”. Megjithëse e nderuar gjerësisht në vitet e mëvonshme, ajo gjithsesi vuajti për aktin e saj; ajo u pushua nga puna e saj si rrobaqepëse në një dyqan lokal dhe mori kërcënime me vdekje për vite me radhë. Menjëherë pas bojkotit, ajo u shpërngul në Detroit, ku shumë shpejt gjeti punë të ngjashme. Nga viti 1965 deri në vitin 1988 ajo shërbeu si sekretare dhe recepsioniste në John Conyers, një përfaqësues afro-amerikan i SHBA-së. Ajo ishte gjithashtu aktive në Lëvizjen Black Power dhe mbështetjen e të burgosurve politikë në SHBA. Pas daljes në pension, Parks shkroi autobiografinë e saj dhe vazhdoi të këmbëngulte se lufta për drejtësi nuk kishte mbaruar dhe kishte më shumë punë për t’u bërë. Në vitet e fundit ajo vuajti nga dementia. Parks ka marrë njohje kombëtare, duke përfshirë Medaljen e Spingarn 1979 të NAACP, Medaljen Presidenciale të Lirisë, Medaljen e Artë të Kongresit dhe një statujë pas vdekjes në Sallën Kombëtare të Statujave të Kapitolit, në Shtetet e Bashkuara. Pas vdekjes së saj në vitin 2005, ajo ishte gruaja e parë dhe personi i tretë jozyrtar i qeverisë amerikane që ta ketë arkivolin në Capitol Rotunda. Kalifornia dhe Misuri e përkujtojnë Ditën e Rosa Parks në ditëlindjen e saj më 4 shkurt, ndërsa Ohajo dhe Oregoni e përkujtojnë rastin në përvjetorin e ditës kur u arrestua, më 1 dhjetor.


Të fundit

“Shqiptarët kriminelë”, Dua Lipa ‘i merr në mbrojtje’:Është fatkeqësi që na shohin kështu

Këngëtarja shqiptare me famë ndërkombëtare, Dua Lipa, në një konferencë për mediat ditën e sotme është shprehur e lumtur...

Aksident i frikshëm/ Makina del nga rruga dhe merr para trafikndarësen

Një aksident i rëndë është regjistruar pasditen e sotme në aksin nacional Pogradec-Qafë Thanë në afërsi te fshatit turistik të Linit. Sipas burimeve, një mjet...

Brazili kërkon kualifikimin ndaj Zvicrës, janë publikuar formacionet zyrtare të skuadrave

Brazili dhe Zvicra është kryesfida e ditës së sotme, e cila zhvillohet në kuadër të Grupit G. Brazili është lider i grupit me tri pikë,...

VIDEO/ Mes spektaklit, Gana mposht Korenë e Jugut dhe ushtron presion mbi Uruguajin

Gana ia del me sukses që në ndeshjen e dytë të Grupit H të marrë tre pikët e para në këtë Kupë Bote, Kombëtarja...

U përplas nga motori, këngëtarja rrëfen “tmerrin” e aksidentit në Tiranë

Këngëtarja e njohur nga Kosova, Vjollca Haxhiu është përballur me një situatë të pakëndëshme dhe të rrezikshme për jetën e saj disa javë më...

Lajme të tjera

Web TV