Më shumë shpejtësi dhe ulje gjobash/Deputetët demokrat kërkojnë ndryshime në Kodin Rrugor

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

3 deputetë të Partisë Demokratike, Helidon Bushati, Flamur Hoxha dhe Lefter Gështenja kërkojnë ndryshime në Kodin Rrugor.

Në projektligjin e depozituar në parlament, deputetët kërkojnë që shpejtësia maksimale në autostradë të ndryshojë nga 110 km/orë në 120 km/orë në përputhje me standardet ndërkombëtare.

“Në drejtim të lehtësimit të masave administrative, projektligji parashikon që shpejtësia maksimale në autostrada të ndryshoje nga 110 km/orë në 120 km/orë në përputhje me standardet ndërkombëtare, ku në rrugët që ofrojnë standarde më të larta sigurie lejohet një shpejtësi më e lartë”, thuhet në projektligj.

Ndërkohë deputetët kërkojnë edhe ulje të gjobave, me argumentin e nivelit të ulët të pagës mesatare në vend. Për shlyerjen e gjobave propozohet që qytetareve t’u ofrohet një afat 10-ditor.

“Shtetasit që kanë një leje drejtimi shqiptare, të gëzojnë të njëjtën të drejtë si ata me leje drejtimi të huaj, që në rast se vlerësohet se duhet pezulluar leja e drejtimit, t’u ofrohet alternativisht mundësia e pagesës së një gjobe sa dyfishi i masës administrative që parashikon dispozita e shkelur. Në projektligj është parashikuar edhe ulja e kufirit maksimal të gjobave nga dyqind mijë lekë në njëqind mijë lekë. Ky ndryshim është menduar edhe për shkak të nivelit të pagës mesatare në vendin tonë, ku aktualisht kufiri maksimal i gjobave është pothuajse sa katërfishi i pagës minimale. Për shlyerjen e gjobave propozohet që qytetarëve t’u ofrohet një afat 10-ditor, pasi shpeshherë për shkak të mos-hedhjes së gjobave në sistem në një afat kohor të shkurtër, qytetarët janë penalizuar padrejtësisht”, theksohet më tej.

Sakaq, opozitarët nënvizojnë se “duke përcaktuar dhënia e lejeve pa afat për personat deri në moshën 55 vjeç, ndërsa për personat mbi 55-vjeç të parashikohet afati 5-vjeçar”.

Lexo edhe :  “A je e paaftë apo arrogante?”/ Sherr mes deputeteve në Kuvend: I bën punët nga kafja

Një tjetër kërkesë e tyre është që të mos ketë gjithmonë Patrulla Policie në rrugë.

Të fundit

“Është cënuar siguria kombëtare”/ Gogu: Të nisë urgjent hetimi për Monika Kryemadhin!

Nënkryetari i grupit parlamentar socialist, Toni Gogu u ka bërë thirrje organeve hetimore që të nisin hetimin për deputeten...

Një ditë pasi la spitalin, Papa Françesku kryeson shërbesën e së Dielës

Papa Françesku drejtoi një shërbim të së Dielës së Palmës një ditë pasi u lirua nga spitali pas një periudhe bronkiti dhe i kërkoi...

Veliaj flet për pastrimin në Tiranë/ I dhamë fund tymit kanceroz që vinte nga mbetjet

Kryetari i bashkisë së Tiranë, Erion Veliaj, në videomesazhin e kësaj fundjave jave foli për pastrimin e kryeqytetit. Veliaj tha se institucioni që ai...

Sekuestrohen mbi 17 mijë euro në Rinas, procedohet 31-vjeçari

Në pikën kufitare të Rinasit u bllokuan ditën e sotme mbi 17 mijë euro. Policia thotë se është proceduar poseduesi i tyre, një 31-vjeçar, i...

Kush do të jetë fituesi i BBV? Olta i shkrin të gjithë me përgjigjen

Olta Gixhari u largua mbrëmjen e djeshme nga “Big Brother VIP” pas 100 ditëve qëndrim. Malli për të birin bëri që një ndër konkurrentet...

Lajme të tjera

Web TV