Me 235 ligjvënës “pro”, qeveria Meloni merr votëbesimin në Parlamentin italian

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Qeveria e re e Italisë e udhëhequr nga ekstremi i djathtë, Giorgia Meloni, ka fituar të parën nga dy votat e nevojshme të besimit në Parlament me një diferencë të konsiderueshme.

Votimi në dhomën e ulët të deputetëve të martën mbrëma ishte 235 pro qeverisë së koalicionit të saj dhe 154 kundër. Koalicionit i duheshin të paktën 195 vota për një shumicë. Të mërkurën, qeveria e re do të përballet me një votim në dhomën e sipërme të Senatit, ku ka gjithashtu një shumicë solide.

Kryeministrja e re e Italisë, Giorgia Meloni, parashtroi synimet e politikës së qeverisë së saj të martën, duke iu kundërpërgjigjur kritikëve vendas dhe të huaj që shqetësohen se politika e saj e ekstremit të djathtë mund të minojë unitetin evropian ose të drejtat civile të qytetarëve italianë.

Në një fjalim në dhomën e ulët të deputetëve të Parlamentit, Meloni kritikoi Bashkimin Evropian se nuk është gjithmonë i gatshëm për sfida, veçanërisht krizën dramatike të energjisë që kërcënon tani familjet dhe bizneset.


Të fundit

Arrestohet shqiptari në Vjenë/ Plagosi me thikë pas shpine një 30-vjeçar

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka...

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”,...

Del për herë të parë në ekran djali i saj, Olta qan dhe i jep mesazhin e bukur: Do vij…

Olta Gixhari ishte banorja e rradhës, pas Diolës që u surprizua nga i vogli i saj. Përmes një video-je të shfaqur në ekran, Olta u...

Belind Këlliçi viziton Uashingtonin/ Takohet me kongresmenin e Miçiganit

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Washington DC ku është takuar me kongresmenin e Miçiganit...

Politikanët akrep të kenë kujdes/ Do t’i ndodhë diçka me ligjin në shkurt

Astrologu Jorgo Pulla ka bërë këtë të mërkurë parashikimin e yjeve për muajin shkurt. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka ndarë detaje për...

Lajme të tjera

Web TV