Renditja me 10 lojtarët që janë në garë për “Këpucën e Artë”

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Goleadorët e kampionateve elitare në Europë mbeten kandidatë kryesore për fitimin e Këpucës së Artë në fundit të sezonit. Për momentin, ka disa sulmues të ligave të dorës së dytë (norvegjeze apo suedeze), që renditen mes më të mirëve, por me përfundimin e kampionateve në këto vende do të mbeten pas.

Erling Haaland është favoriti i madh falë një fillimi spektakolar në Premier League, pa harruar Robert Lewandowskin, i cili edhe në La Liga vazhdon të shënojë me një ritëm të shfrenuar.

Aktualisht renditja e golashënuesve më të mirë po kryesohet nga Amahl Pellegrino. Duhet theksuar se golat e shënuar në Norvegji apo Suedi kanë koeficient 1.5, ndërsa në ligat më të forta në Europë,

1.Amahl Pellegrino (Bodo Glimt, Norvegji) – 34.5 pikë (23 gola)

Sulmuesi veteran norvegjez (32 vjeç) ka shënuar 23 gola në ligën norvegjeze me Bodo Glimt, por çdo gol shumëzohet vetëm me 1.5 pikë. Pavarësisht kësaj, ai mund të mburret me faktin se drejton aktualisht garën për “Këpucën e Artë”.Amahl Pellegrino er klar for Bodø/Glimt - Fotballnerd.no

2.Erling Haaland (M. City, Angli) – 34 pikë (17 gola)

Me një tjetër dygolësh, këtë herë kundër Brightonit, Haaland tani ka arritur shifrën e 17 finalizimeve në 11 ndeshjet që City ka luajtur në Premier League.Six mind-blowing stats about Erling Haaland

3.Robert Lewandowski (Barcelona, Spanjë) – 24 pikë (12 gola)

Lewandowski nuk dështoi kundër Athletic Bilbaos në takimin e tij me golin dhe pas dygolëshit të së enjtes kundër Villarrealit ai vazhdon të shënojë më shumë gola (12) sesa ndeshjet e luajtura (11) në La Liga.Xavi: 'Natural leader' Lewandowski offers more to Barcelona than goals |  Stadium Astro - English

4.Bobur Abdikholikov (Energetik Minsk, Bjellorusi) – 23 pikë (23 gola)Abdikholikov seals Ukraine move, Urunov returns to Ufa | Football Bangladesh

5.Alexander Jeremejeff (Hacken, Suedi) – 22 pikë (22 gola)Jeremejeff vänder hem – med guldmål i sikte - BK Häcken

Lexo edhe :  Nëse doni të jetoni gjatë, krijoni këtë zakon të ri

6.Raimonds Krollis (Valmiera, Letoni) – 22 pikë (22 gola)Krollis ielu intervijā atklāj, kur vēlētos turpināt karjeru – Solis pa  kreisi – Sportacentrs.com

7.Ole Christian Saeter (Rosenborg, Norvegji) – 21 pikë (14 gola)Sætershow! / Ranheim

8.Tobias Heintz (Sarpsborg, Norvegji) – 21 pikë (14 gola)Stortalentet skrev under langtidskontrakt: – Den perfekte klubben for meg -  Eurosport

9.Kylian Mbappe (PSG, Francë) – 20 pikë (10 gola)

Pas Haaland dhe Lewandowski, një tjetër nga golashënuesit më të mirë në botë shfaqet nga ligat kryesore në betejën për “Këpucën e Artë”. Francezi shënoi dygolësh kundër Ajaccio i asistuar në të dy rastet nga Messi.Kylian Mbappé | Goaljerseys

10.Harry Kane (Tottenham, Angli) – 20 pikë (10 gola)

Edhe pse i lënë në hije nga Haaland, edhe Harry Kane po bën paraqitje spektakolare në këtë fillim sezoni, gjë që e dëshmojnë 10 golat që ka shënuar në 12 ndeshjet e para të Premier League-s.Harry Kane: Tottenham man not pulling his weight as Jenas slams 'biggest  issue' letting Conte down

Të fundit

“Përse u shenjëstrua Dumani?”/ Ja si përgjigjet analisti i njohur

Në një intervistë në një emision televiziv, analisti Arben Meçe, analizoi deklaratat e kreut të Partisë së Lirisë, dhe...

Rikthehet “makthi” i tërmetit në Turqi, pamje nga momenti i lëkundjeve sizmike

Tërmeti i magnitudës 5.6 Rihter që goditi Turqinë pasditen e kësaj të enjteje shkaktoi panik te banorët. Lëkundjet e tërmetit u regjistraun në rajonin e...

Kanye West sulmon fizikisht një burrë, sepse i ngacmoi të shoqen

TMZ ka zbuluar se Kanye West po investigohet për sulm fizik të qëllimtë pasi goditi një burrë, i cili thuhet se kreu një veprim...

Meta probleme me drejtësinë? Analisti thumbon ish-presidentin:Pa qenë i pandehur nga SPAK

Analisti Skënder Minxhozi thotë se kryetari i Partisë së Lirisë, Ilir Meta po sillet sikur ka probleme me drejtësinë. Në një intervistë televizive, Minxhozi u...

Kur do shpërndahen fondet? Afati mbyllet nesër, 66 mijë fermerë aplikuan për subvencione!

Fermerët kanë edhe pak orë në dispozicion për të aplikuar për Skemën Kombëtare dhe të marrin mbështetje financiare nga Buxheti i shtetit. Aplikimet mbyllen...

Lajme të tjera

Web TV