A duhet të japë dorëheqjen pasardhësi i tij Bledi Çuçi? Ja si përgjigjet Sandër Lleshaj

113 563 lexime

124,178FansaPëlqeje

Ish-ministri Sandër Lleshaj, duke folur në studion e “Log.” u ndal tek standardet e policisë së shtetit sot. Ai u shpreh se në asnjë vend të botës, nuk ndalohesh nga policia pa asnjë arsye, pro ndryshe ndodh në Shqipëri.

Sipas tij, policia në Shqipëri nuk ecën me logjikë dhe me dyshime, por me idenë se nëse ndalojmë sa më shumë persona do kapim persona të inkriminuar.

“Policia sot të ndalon kot. Nuk ndodh në asnjë vend të botës. Është anti koncept. Hajt se po i ndalojmë shumë se do dali diçka. Policia duhet të punojë me inteligjencë.” tha Lleshaj.

Ndërsa lidhur me dorëheqjen e drejtuesëve të institucioneve,i pyetur nëse pasardhësi i tij Bledi Çuçi duhet gjithashtu të japë dorëheqjen, ai refuzoi të komentonte, ndërsa aktin e tij e cilësoi zbatim të bindjeve të tij.

“Është aq e drejtpërdrejtë sa s’mund të marrë një përgjigje të drejtpërdrejtë kjo pyetje. Rezervohem të jap komente. Unë jam vënë përballë një situate të vështirë në dhjetorin e 2020 dhe kam marrë një akt që është i njohur. Nuk e kam marrë në funksion të dhënies së ndonjë mesazhi, por ka qenë akt i imi privat. Përgjigje ndaj bindjes time të thellë që qytetarët tek policët duhet ta shohin fytyrën e ministrit. Dhe nëse kemi devijime dhe shkelje të rënda, diçka do ta shohin nga fytyra e ministrit. Të gjitha rastet ngjajnë dhe nuk ngjajnë, në thelb asokohe kishim një akt të rëndë, vrasje që është konfirmuar edhe nga gjykata”, tha Lleshaj.


Të fundit

Arrestohet avokati shqiptar në Vjenë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur brenda një apartamenti në Vjenë të Austrisë ku një 30 vjeçar shqiptar ka...

Do heqin kamerat apo krimin?/ Karamuço “zbërthen” prapaskenat e operacionit “Fijet”

I ftuar ditën e sotme në ‘Breaking’ në Top News  ka qenë eksperti i kriminalistikës Ervin Karamuço. Ai ka folur për operacionin e policisë “Fijet”,...

Del për herë të parë në ekran djali i saj, Olta qan dhe i jep mesazhin e bukur: Do vij…

Olta Gixhari ishte banorja e rradhës, pas Diolës që u surprizua nga i vogli i saj. Përmes një video-je të shfaqur në ekran, Olta u...

Belind Këlliçi viziton Uashingtonin/ Takohet me kongresmenin e Miçiganit

Kandidati i Partisë Demokratike për Bashkinë e Tiranës, Belind Këlliçi, ka zhvilluar një vizitë zyrtare në Washington DC ku është takuar me kongresmenin e Miçiganit...

Politikanët akrep të kenë kujdes/ Do t’i ndodhë diçka me ligjin në shkurt

Astrologu Jorgo Pulla ka bërë këtë të mërkurë parashikimin e yjeve për muajin shkurt. I ftuar në “ABC e Mëngjesit”, ai ka ndarë detaje për...

Lajme të tjera

Web TV